''Prepričan sem namreč, da je mogoče danes za denar, ki se vrti v zdravstvu, dobiti več, zato prenehajmo razmišljati o ukinitvah zavarovanj in se pogovarjajmo, kako dati za ta denar našim prebivalcem več," pričakuje Aleš Mikeln. Z njim smo se pogovarjali o tokratni napovedani ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.
Zakaj ste prepričani, da mora dopolnilno zdravstveno zavarovanje v zdajšnji obliki ostati?
"Dopolnilno zavarovanje ima pri nas že skoraj dvajset let zgodovine in ima svojo vlogo. Sam menim, da je ta vloga premajhna, saj je dopolnilno zavarovanje še edini kontrolni mehanizem v zdravstvenem sistemu, ki mu je mar, kako denar za zdravstvo trošimo."
Za vitamin D letno 750 tisočakov
“Ne boste verjeli, 750 tisoč evrov doplačamo letno iz dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja za kapljice Plivit D3. To je le eden od absurdov, kaj vse moramo doplačevati. Na to, kaj vse da na listo zdravil ZZZS, nimamo vpliva, mi pa doplačujemo,” pove Aleš Mikeln.
Ukinitev dopolnilnega ni konec Vzajemne
“Ukinitev dopolnilnega zavarovanja ne pomeni konca Vzajemne, saj zberemo vsako leto več premij iz dodatnih zavarovanj. Vzajemna je le blagovna znamka, ki mora obstati na tem trgu, v kakšnem obsegu, je drugo vprašanje. Dopolnilna zavarovanju so 95 odstotkov našega poslovanja, a pred šestimi leti smo imeli okoli pet milijonov evrov premij iz drugih dodatnih zavarovanj, danes že več kot 15 milijonov evrov. Z razvojem krepimo del poslovanja, ki ni odvisen od politike,” pravi Aleš Mikeln.
Ne pogovarjamo se o kakovosti našega zdravstvenega sistema, četudi vemo, kako jo merimo uporabniki. Samo s tem, ali dobimo storitev ali ne
Gledamo si pod prste
“V zavarovalništvu ni kartelnih dogovorov, kot si kdo zmotno misli. Premija ni stvar dogovora, ker ga ne more biti, ne sme biti in ga tudi ni. Zavarovalnice si gledamo pod prste, spremljamo, kaj katera naredi, premija je pa vedno rezultat natančnega izračuna,” je sindikatu upokojencev sporočil Aleš Mikeln.
Nimamo apetita po tveganjih
“Nikoli ne moremo dobička iz dopolnilnega zavarovanja dati v ostale rezerve, vedno gre v rezerve za dopolnilna zavarovanja. Zato ne prihaja do mešanja denarja med dopolnilnimi zavarovanji in ostalimi zavarovanji. In tudi ne držijo očitki, da se Vzajemna širi na račun dopolnilnega zavarovanja. Ker pa moramo kot vse zavarovalnice zagotoviti, da so naše zavarovalne pogodbe izplačljive vsak trenutek, denar nalagamo. Zavarovalnice so pri tem omejene, mi smo se omejili še sami, zato je naš apetit po tveganjih izredno nizek. Ker si tveganih naložb ne želimo, smo imeli sredi leta 80 odstotkov denarja v državnih obveznicah in zakladnih menicah, v depozitih 13, manj kot šest milijonov evrov v delnicah svetovnih bluechipov in dobre tri odstotke v nepremičninah,” je Aleš Mikeln razganjal, kot je dejal “že izpete stare zgodbe” o denarju Vzajemne za štajerski lobi. “Moj prihod v Vzajemno ni prav vseh razveselil in takrat so se pojavile različne informacije o štajerski mafiji - a mi še do danes nihče ni razložil, kaj ta pomeni - do tega, da bomo nalagali denar v Probanko, Perutnino Ptuj ... Čas je pokazal, da nič od tega ni res, zlobni jeziki so pa tudi utihnili.”
Za moj okus je premija previsoka. Ampak če želimo preživeti, je premija točno taka, kot mora biti