Jutri ob 13. uri bo šele druga seja nadzornega sveta Pošte Slovenije v novi sestavi, odkar mu predseduje Tomaž Kokot, in že druga v dvanajstih dneh - prva je bila namreč 18. marca. Na dnevnem redu tokratne seje uradno ni spremembe na vodstvenem položaju na Pošti, a neuradno smo iz več virov izvedeli, da naj bi se nadzorni svet dogovoril o sporazumnem odhodu Borisa Novaka z mesta generalnega direktorja, ki ga ta zaseda vse od leta 2012. Po tistem, ko je vlada sredi februarja Novaka razrešila z mesta neizvršnega direktorja Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB), mnoge takšen razplet tudi na Pošti ne preseneča, četudi je bil Novak dolga leta blizu zdaj vladajoče SDS in tudi njen član. Danes se Novak na naš klic in SMS-sporočilo sicer ni odzval.
Začasno naj bi Novaka na mestu generalnega direktorja kot vršilec dolžnosti nasledil kar sedanji prvi nadzornik Tomaž Kokot, ki je prav tako član SDS in je pred tremi leti neuspešno kandidiral za poljčanskega župana. Tako naj bi še en član SDS, po Cvetku Sršenu, ki je bil 10. marca imenovan za predsednika uprave Telekoma Slovenije, predtem pa je bil dolgoletni vodja Poštinih poslovnih enot v Novem mestu in po kasnejši združitvi novomeške in celjske poslovne enote še v Celju, zasedel vodilno pozicijo v enem izmed največjih podjetij v pretežni ali izključni državni lasti.
Po naših informacijah pa kot člana uprave Pošte, vsaj za zdaj, ostajata Andrej Rihter in Vinko Filipič. Ali se bo to Kokotovo vedejevstvo na čelu Pošte podaljšalo v dolgoročnejšo funkcijo? Nekaj podobnega, resda še v obdobju prejšnje vlade Marjana Šarca, se je dogajalo v Petrolu, ko je sedanja predsednica uprave Nada Drobne Popović oktobra predlani ta položaj prevzela začasno, tri mesece kasneje pa že dobila mandat za sestavo Petrolove uprave, katere predsednica je še danes.
Pošta Slovenije je v stoodstotni lasti slovenske države in tudi minulo leto je sklenila z dobičkom, ki je bil celo višji od načrtovanega, in z 240,6 milijona evrov prodajnih prihodkov. Boris Novak, ki bo letos dopolnil 58 let, je na čelu največjega poštno-logističnega podjetja v državi, ki ima po nedavnem prevzemu koprske Intereurope v skupini blizu sedem tisoč zaposlenih, že vrsto let pa kot nekdanji policist in kriminalist zavoljo beneficirane delovne dobe izpolnjuje pogoje za upokojitev. Po govoricah bi se lahko v zameno za sporazumni odhod dogovarjal o odpravnini v višini 12 njegovih plač, česar pa danes nismo mogli preveriti.