Ta ponedeljek je nadzorni svet Slovenskega državnega holdinga (SDH), ki mu predseduje Karmen Dietner, potrdil letni načrt upravljanja kapitalskih naložb za leto 2021, kar so nam potrdili tudi v SDH in dodali, da bo ta začel veljati, ko bodo dobili soglasje vlade. Dodatnega vprašanja, ali vsebuje tudi načrt konsolidacije državnih deležev v slovenskih turističnih družbah okoli Save Turizma, in še posebno, ali bo država za to zagotovila tudi okoli 40 milijonov evrov, pa v SDH, ki ga vodi Janez Žlak, niso komentirali. Zato je ostal v zraku uradni odgovor na vprašanje, ali je država vendarle pripravila okoli 40 milijonov evrov, potrebnih za odkup 42-odstotnega deleža sklada York v Savi.
Cena naj bi bila nižja in znana po pogajanjih
Neuradno naj bi SDH, po poročanju več medijev, v letni načrt upravljanja kapitalskih naložb, poslan na vlado, vendarle vključil tudi odkup deleža Save od sklada York, a ne odkupne cene, češ da bo ta znana po pogajanjih. Omenjala se je tudi koalicijska kombinatorika, v kateri naj bi gospodarski minister Zdravko Počivalšek, ki mu je kot nekdanjemu direktorju in solastniku Term Olimia turizem "v krvi", pogojeval obstanek SMC v koaliciji. Nadzornikom SDH naj bi dal nazorno vedeti, da je strategija ustanovitve turističnega holdinga potrjena in da naj se tudi izvaja. Počivalšek omenjenih navedb ni komentiral, na družbenem omrežju pa se je odzval na govorice, povezane z odhodom iz koalicije, če državnega denarja za turistični holding ne bo: "Informacije ne držijo, SMC ostaja zvest realizaciji koalicijske pogodbe in hitrejšemu razvoju Slovenije." Medtem naj bi Počivalšek s finančnim ministrom Andrejem Šircljem dosegel kompromis, po katerem naj bi država ta denar le zagotovila, čeprav je stališče finančnega ministrstva, da država med epidemijo novih obveznosti ne bo prevzemala.
Počivalšek: Glede turizma je koalicija enotna
Iz gospodarskega ministrstva so nam odgovorili, da sodelujejo v postopkih priprave letnega načrta upravljanja kapitalskih naložb in v postopkih usklajevanj komunicirajo tako z SDH kot z drugimi resornimi ministrstvi. Poudarjajo še, da se strategija konsolidacije slovenskega turizma izvaja že od leta 2017, odkup deleža Yorka v Savi pa je le eden od korakov na poti, ki je bila začrtana že v prejšnjem mandatu ter potrjena tako leta 2019 kot tudi v začetku letošnjega leta. "Glede nadaljevanja izvajanja turistične strategije je koalicija enotna, saj je to tudi del koalicijske pogodbe, ki se uresničuje kljub težkim časom zdravstvene in ekonomske krize," poudarja minister Zdravko Počivalšek in dodaja, da v gospodarskem ministrstvu zagovarjajo projekte, ki so za Slovenijo strateško pomembni, in to velja tudi za področje razvoja turizma. "V Sloveniji si zaslužimo dobro upravljanje turistične infrastrukture, ki gre v smeri razvoja naših turističnih destinacij. Prepričani smo, da bo tudi trenutna kriza na področju turizma to zavedanje samo še okrepila."
York do Save preko terjatev bank
Spomnimo, da je luksemburški sklad York Global Finance Offshore BDH ob finančnem prestrukturiranju leta 2016 dokapitaliziral Savo s konverzijo terjatev. Ob tem sta SDH in Kapitalska družba prenesla za 29 milijonov evrov terjatev in s tem prišla skupaj do 45,13-odstotnega deleža v Savi, York pa je s prenosom 27 milijonov terjatev postal njen 42-odstotni lastnik. Terjatve je kupoval od Factor banke, Sparkasse, BKS bank, SKB banke, Probanke, nekdanje Raiffeisen banke, Unicredita in Gorenjske banke.
SDH za partnerstvo SŽ s češkim EP Holdingom
Slovenski državni holding je prižgal zeleno luč za sklenitev strateškega partnerstva med družbo SŽ - Tovorni promet in češkim EP Holdingom. Hčerinska družba Slovenskih železnic in EP Holding nameravata skupaj ustanoviti novo družbo, na katero bodo Slovenske železnice prenesle premoženje SŽ -Tovornega prometa. Lastniško razmerje bo 51 odstotkov proti 49 odstotkom v prid Slovencem.
Glavna finančna cilja nove družbe sta podvojitev dobička in 50-odstotna rast prihodkov v obdobju petih let. "To bomo dosegli s prevzemi v tujini, širitvijo mreže in prenovo voznih sredstev," so še napovedali v Slovenskih železnicah. (sta)
Največja slovenska turistična skupina ima v lasti osemnajst hotelov ter pet apartmajskih naselij in kampov na Bledu, v Moravskih Toplicah, na Ptuju, v Radencih, Portorožu, Strunjanu in Izoli. Poleg Save Turizma, h kateremu so bili v začetku leta pripojeni tudi Hoteli Bernardin, naj bi se v državni turistični holding vključili še Istrabenz Turizem, Terme Olimia, Thermana iz Laškega, Unitur, ki je pred izbruhom koronavirusa že bil na prodaj, kranjskogorska Hit Alpinea in Adria Ankaran. Sava ima tudi še za okoli 60 milijonov evrov dolgov, ki jih mora vrniti do prihodnjega poletja. Ob tem časopis Finance ocenjuje, da bo poleg Yorka treba izplačati še zasebne solastnike oziroma upnike v rangu od 40 do 60 milijonov evrov. Za nujne naložbe v turistično infrastrukturo pa naj bi bilo potrebnih še vsaj 200 milijonov evrov. Dokler bo turistični holding v državni lasti, bo ta denar morala zagotavljati država sama.
Sava Turizem v številkah:
18 hotelov
5 apartmajskih naselij
4 kampi in 2 glampinga
3000 sob
60 kongresnih dvoran
1500 zaposlenih