Kordiš in Koprivc na KPK podala prijavo suma korupcije pri spremembah določb glede akreditacij univerz

STA, A.L.
09.12.2020 17:19
Poslanec Levice Miha Kordiš je na KPK podal prijavo suma korupcije zoper predstavnike Nove univerze zaradi suma vplivanja na državne organe, da se v šesti protikoronski zakon vnese določba, ki bi univerzi omogočila ohranitev akreditacije. Že pred dnevi je prošnjo za obravnavo suma koruptivnega ravnanja na KPK naslovil tudi Marko Koprivc (SD).
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

DZ je namreč 25. novembra potrdil šesti protikoronski zakon, v katerem je med drugim določil, da morajo univerze nove, zaostrene pogoje za akreditacijo, ki jih je določila novela zakona o visokem šolstvu iz leta 2016, izpolnjevati ob drugem naslednjem podaljšanju akreditacije (podaljšuje se jih na najmanj pet let) in ne ob prvem, kot je to do zdaj določala novela.

"Navedena sprememba nima nobene veze z ukrepi za zajezitev epidemije, na njeno spornost pa so v teku zakonodajnega postopka opozorili tudi številni deležniki," je pred tednom dni v prošnji KPK zapisal Koprivc. Spomnil je, da so opozicijske stranke vložile dopolnila za črtanje tega člena.

Po Kordiševem prepričanju naj bi šla takšna določba na roko zasebni Novi univerzi, saj da ta trenutno ne izpolnjuje pogojev za podaljšanje akreditacije. Prepričan je, da je do takšne določbe prišlo na podlagi lobiranja njenih predstavnikov na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport.

"Javno dostopni podatki na portalu Erar razkrivajo, da je 27. oktobra 2020 na ministrstvu prišlo do lobističnega stika s strani Nove univerze, ki sta jo zastopala Peter Jambrek in rektor Matej Avbelj, kjer je predstavnik univerze predstavil težave, s katerimi se soočajo. Iz zapisnika sestanka, katerega deli so bili razkriti v medijih, je moč razbrati tudi namen tega srečanja: 'Glavna težava je, da želi Nakvis Novi univerzi odvzeti akreditacijo'," je v prijavi Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK) zapisal Kordiš. Prepričan je, da zato določilo zakona glede akreditacij ne odgovarja na težave, ki jih je univerzam povzročila epidemija, "ampak na interes Nove univerze".

Koprivc pa je opozoril, da je nenavadno tudi, ker na sestanku ni bilo predstavnikov pristojnega direktorata za visoko šolstvo, in ne pristojnega državnega sekretarja. To po Koprivčevem mnenju vzbuja dodatne dvome o strokovnosti srečanja.

Kordiš je prepričan tudi, da je pri sprejemanju zakona prišlo do kršitve določb o lobiranju iz zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, saj v predlogu zakona ni bilo navedeno sodelovanje lobistov pri pripravi predloga, vladni predstavniki pa naj bi navajali tudi neresnične razloge za uvrstitev spornega člena v zakon.

Na Novi univerzi so vse očitke že zanikali v izjavi za javnost dan po sprejetju zakona. Kot so zapisali, Nova univerza v sedanjem postopku izpolnjuje vse zakonite pogoje in merila za svoje delovanje, kar bi morala ob zaključku postopka ugotoviti tudi Nacionalna agencija RS za kakovost v visokem šolstvu (Nakvis), ki odloča o podaljševanju akreditacij. Ob tem še dodajajo, da so že vse od ustanovitve leta 2008 deležni poskusov ukinitve, ki pa do zdaj niso bili uspešni.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta