Letošnje dohodninsko leto se izteka. Večina zavezancev ima plačo in po 18. decembru, ko naj bi jim jo najpozneje izplačali, že ve, kakšne z dohodnino obdavčljive dohodke je imela. Prav vsi pa najbrž še ne. Nekateri se nadejajo, da bodo lahko k letošnjim dohodkom prišteli še božičnico, ki jo bodo prejeli čez kak dan, ali pa morda kak drug dohodek, če bo seveda priletel na transakcijski račun do zadnjega dne tega leta.
Že januarja pa nas čaka svež davčni veter
Povprečni regres letos višji za 124 evrov
Če dohodki zavezancev še niso v celoti zakoličeni, pa že celo leto vemo, da nam bodo med letošnjim letom plačane akontacije dohodnine prihodnje leto poračunali tako kot v dohodninskem letu 2018. Kljub pričakovanjem davčne reforme letos do nje ni prišlo. Če smo bolj natančni, se je z majem uresničila ena sama vladina napoved: da letos regres do povprečne bruto plače ne bo obdavčen niti z dohodnino niti s prispevki. Zato so imeli višje neto plače tisti posamezniki, katerih delodajalci so letos bolj na široko odprli denarnice ali pa so jih odprli vsaj toliko široko kot lani. Vsa druga pravila dohodninske igre so letos ostala nespremenjena. Dohodninska lestvica je do centa enaka lanski, enako velja za dohodninske olajšave in drugo, kar bo vplivalo na dokončno odmero dohodnine 2019. Ko nam bodo iz finančne uprave marca in maja prihodnje leto pošiljali informativne izračune dohodnine, presenečenj ne bo.
Namenite 0,5 odstotka svoje dohodnine
Če se še niste odločili, ali pa si želite prav zdaj spremeniti odločitev, komu boste namenili 0,5 odstotka dohodnine, lahko svojo voljo prek eDavkov, pisno in tudi ustno na zapisnik finančni upravi (Furs) sporočite do 31. decembra. Seznam humanitarnih oziroma splošno koristnih organizacij, političnih strank in reprezentativnih sindikatov, ki jim lahko donirate največ 0,5 odstotka dohodnine, je objavljen na spletni strani Fursa. Dohodnino lahko denimo razdelite petim izbrancem, vsakemu po 0,1 odstotka, ali pa le dvema, enemu 0,2 odstotka, drugemu 0,3, vendar skupaj največ 0,5 odstotka. V Fursu bodo upoštevali veljavne zahteve, ki jih bodo imeli v evidenci na zadnji dan iztekajočega se dohodninskega leta. Zahteva za namenitev dohodnine sicer velja do preklica stare oziroma prejema nove in jo lahko spremenite kadarkoli.
Januarska dohodnina prinaša malo višje neto plače
Že januarja pa nas čaka svež davčni veter. Čutila ga bodo podjetja in posamezniki, ki plačujejo davke na dohodke iz kapitala, saj oboje čaka višja obdavčitev. Če se to pot dotaknemo le dohodnine iz aktivnih dohodkov, naj bi poldrugemu milijonu zavezancev za dohodnino januar prinesel blago davčno olajšanje. Drugačna dohodnina od letošnje, s popravljeno dohodninsko lestvico in višjimi dohodninskimi olajšavami, naj bi dohodninskim zavezancem prinesla nekaj višje neto plače, državi pa nekaj deset milijonov evrov manj dohodnine.
Za deset evrov višja neto minimalna plača
Zaradi spremenjene dohodnine bo januarja ob izplačilu decembrske plače višja tudi neto plača okoli 46 tisoč (toliko jih je minimalno plačo zaslužilo avgusta letos) zaposlenih z minimalno plačo. Letošnja neto minimalna plača, ki znaša 667,11 evra, naj bi bila zaradi dohodnine takrat višja za 9,86 evra. Zaposleni bo tako januarja prejel 676,97 evra neto.
A že mesec pozneje bo drugače. Od prihodnjega leta naprej bo minimalna plača višja in bo znašala najmanj 940,58 evra bruto oziroma 700,15 evra neto, seveda brez vseh dodatkov za pogoje dela in za delovno dobo, ki se po novi definiciji k 940 evrom bruto minimalne plače prištevajo.