"Po informacijah, ki jih je pridobil Amnesty International, je ladja tovor vkrcala 21. julija v vietnamskem pristanišču Hai Phong. Mesec dni plutja kasneje so namibijske oblasti 24. avgusta preklicale dovoljenje, da lahko ladja vpluje v njena pristanišča, na osnovi ugotovitve o naravi in ciljni destinaciji tovora. Namibijske oblasti ne želijo biti sokrive za vojne zločine izraelskih oblasti nad palestinskim ljudstvom v Gazi. Enako so se po javno dostopnih informacijah odločile tudi črnogorske oblasti, ki naj bi pred nekaj dnevi prav tako zavrnile vplutje, medtem ko naj bi Portugalska ladji odrekla plutje pod njeno zastavo," so zapisali.
Po Namibiji, Portugalski in Črni gori je zdaj na Sloveniji, da se postavi za mednarodno humanitarno pravo in za pravice Palestincev, so sporočili v javnem pozivu.
Pri tem poudarjajo, da se je Slovenija kot podpisnica ženevske konvencije zavezala, da ne sme podpirati kršitev človekovih pravic. "Transfer orožja akterju v oboroženem konfliktu, pri katerem obstaja jasno tveganje, da bi to prispevalo k zagrešitvi vojnih zločinov ali drugih hudih kršitev zoper človečnost, je direktna kršitev mednarodnega prava," so opozorili.
Da namerava ladja MV Kathrin del tovora izkrcati v Kopru, je v četrtek potrdil direktor uprave za pomorstvo Jadran Klinec. Tovor je po informacijah uprave namenjen na Poljsko, Češko in Slovaško.