Poslanci stranke DeSUS podpisov za interpelacijo niso prispevali, so pa povedali, da je njihovo stališče znano. "Žal nam je, da še katera od koalicijskih strank ni podpisala te interpelacije, ker gre konec koncev za integriteto državnega zbora, ki je imenoval ministrico," je povedal vodja poslancev LMŠ in prvopodpisani pod besedilo Brane Golubović.
"Ta zadeva je v rokah predsednika vlade, mi pa smo svoja stališča do tega vprašanja jasno in glasno povedali," je danes v državnem zboru izjavil vodja poslancev Desusa Franc Jurša. Podpisov k interpelaciji v Desusu niso prispevali, jo bodo pa glede na razpoloženje najverjetneje podprli. Glede politične usode kmetijske ministrice so se z Janšo že pogovarjali, a jim ta svoje odločitve ni pojasnil. Jurša je ocenil, da možnosti, da bi Pivčeva ostala na ministrskem položaju, skoraj ni več. V kolikor bi se to zgodilo, "pa v koaliciji ni glasov poslancev Desusa", je Jurša opozoril.
Ministrici očitajo kršenje zakonodaje s področja integritete in preprečevanja korupcije, je povedal Golubivć: "Gre za zakon, ki je napisan za funkcionarje, kaj lahko in česa ne smemo delati." Drugi očitek je sum zlorabe uradnega položaja, tretji nespoštovanje etičnih norm in tudi prikrivanje dejstev. "Aleksandra Pivec ni storila enega prekrška, ni storila dveh prekrškov, ampak je konstantno kršila oziroma so se pojavljali sumi kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. Vse kaže na vzorec njenega delovanja, na oblastniško aroganco, predvsem pa se, tudi preko nje, kaže vzorec delovanja te vlade," je Golubović dejal in nadaljeval, da so za vlado zakoni, celo ustava in podzakonski akti le priporočilo, ne pa obveza, pravilo. Matej Tašner Vatovec iz Levice je v navezavi s Pivčevo izpostavil "simptom arogance politične elite, ki je popolnoma odtujena od ljudi", kar da je tudi simptom te vlade, zato jih ne preseneča niti kritje premierja Janez Janše.
"Gre za tipičen primer zlorabe inštituta interpelacije zoper delo ministra z namenom rušenja vlade. Vsekakor bo interpelacija priložnost, da se pokaže dobro delo, ki je skladno s koalicijsko pogodbo. Delo, ki ga opravljamo za dobro Slovenije, naših kmetov, poljedelcev, vinogradnikov in vseh, ki so ponos naše države," pa v prvem odzivu na vloženo interpelacijo zoper nje sporoča kmetijska ministrica Aleksandra Pivec. In še: "Očitki opozicije so popolna manipulacija polresnic glede terana in nočitev. Na ta način se namreč se želi preusmeriti pozornost od odkrivanja nezakonitih dejanj, ki so se dogajale v državnih podjetjih. Tam, kjer so pretežno kadrovale stranke, ki so danes v opoziciji." Pivčeva glede pogojevanja poslanske skupine piše, da je najmanj nenavadno, saj da "takšno ultimativno izsiljevanje lastnih poslancev v evropski politični praksi ni poznano".
"Kot je bilo vidno na interpelaciji proti Hojsu, si ta vlada nekako predstavlja: 'Mi lahko počnemo karkoli, ne glede na naše rabote nam nihče ne sme 'gušit', kot bi rekli v Mariboru, če ne, bomo ukinili NPU, če ne, bomo odrezali, da ne nadaljujem, tožilstvo'," je dodal poslanec SD Franc Trček. Nadalje še: "To telenovelo interpelacije snema v bistvu ekipa treh režiserjev, Janša, Pivec, poslanska skupine Desusa, že tretji mesec. Skrajni čas je, da državni zbor prevzame režijo in to telenovelo konča." Podpisniki pričakujejo, da bo interpelacija na sporedu v okviru redne novembrske seje. Tam se bo po pričakovanjih Golubovića odločalo, ali so prakse, ki jih izvajata Pivčeva in tudi notranji minister Aleš Hojs - ta je interpelacijo prestal pretekli petek, sprejemljive ali ne.