Omenjene opozicijske stranke torej vztrajajo pri ustanovitvi svoje preiskovalne komisije. Po njihovi aprilski napovedi, da bodo v DZ vložile zahtevo za ustanovitev preiskovalne komisije o nabavah opreme za potrebe epidemije, jih je v DZ s podobno zahtevo v začetku maja prehitela koalicija. Opozicija ji je z enako potezo sledila. Medtem ko je opozicija preiskovalne namene usmerila v obdobje sedanje vlade, so v koaliciji želeli preiskovati dogajanje že od februarja, torej še v času prejšnje vlade, ki jo je vodil Marjan Šarec (LMŠ). Zakonodajno-pravna služba DZ pa je ocenila, da na enako temo ne moreta delovati dve preiskovalni komisiji. Tako bo na dnevnem redu redne julijske seje DZ, ki se začne v četrtek, akt o odreditvi parlamentarne preiskave o pridobivanju in razpolaganju z zaščitno in medicinsko opremo za učinkovito zoperstavljanje epidemiji covida-19. V koalicijskih SDS, SMC, DeSUS in NSi s prvopodpisanim Danijelom Krivcem (SDS) so namreč pripravili nov čistopis zahteve za preiskavo, ki bo zajela obdobje od 1. februarja dalje.
Kot je na sredini seji kolegija predsednika DZ pojasnil Krivec, so pri pisanju novega dokumenta upoštevali tudi zahteve opozicije. Jerca Korče (LMŠ) pa je po drugi strani poudarila, da bi morali vodenje preiskovalne komisije prepustiti opoziciji.
Je pa poslanec LMŠ Robert Pavšič danes, tik po tem, ko so opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB vložile svojo preiskovalno komisijo, povedal: "Ta vlada ni nezmotljiva, čeprav gradi ta mit že vrsto let in ga sama sebi tudi uspešno ruši. Z zavajanjem in zavestnim navajanjem neresničnih podatkov je v zadnjih nekaj mesecih sprejela celo vrsto ukrepov na teh osnovah in s tem povzročila ne le oškodovanje javnih financ, ampak tudi veliko negotovosti in z nesorazmernim poseganjem v ustavne pravice povzročila dodatno gospodarsko škodo." V okviru preiskovalne komisije bodo po besedah Pavšiča ugotavljali objektivno in subjektivno politično odgovornost nosilcev javnih funkcij pri izvajanju ukrepov, povezanih z epidemijo in blaženjem njenih posledic, zlasti zaradi suma nesmotrne porabe javnih sredstev ter kršenja človekovih pravic in temeljnih svoboščin. Pavšič je navedel: "Smrtne žrtve v domovih starejših občanov, prepoved prehajanja medobčinskih meja, menjave na vrhu SURS-a, kar je odmevalo tudi višje v Evropi, in imenovanje različnih svetovalnih skupin brez ustrezne zakonske podlage."
{twitter}https://twitter.com/ZanaVertacnik/status/1280126901068193792{/twitter}