Skrhana vladna zasedba, ki v parlamentu formalno operira z 38 glasovi in zunajvladnimi podporniki, se v zadnje leto mandata podaja z načeto legitimnostjo. Srdito Janševo stiskanje partnerjev je pripeljalo do novega osipa poslancev SMC, saj so se Sluga, Zorčič in Rajić preselili v opozicijo. SMC je glede na začetek mandata prepolovljena. Samovoljnemu odhodu trojice, ki je v zadnjih dneh izbruhala vse frustracije in bes zoper SMC in velikega vodjo manjšinske koalicije, je sledila spodletela akcija menjave predsednika DZ. Da bi iz koalicije izstopljeni Zorčič vodil parlament naprej, za Janšo ni (bila) opcija.
Podpredsednik vlade Matej Tonin je suvereno napovedal, da bo Zorčiča zamenjal Jožef Horvat, a dvofazni postopek je spodletel že v izhodišču. Na parlamentarnih hodnikih so vzniknile špekulacije, kdo se bo koalicijskim pritiskom zastraševanja s predčasnimi volitvami vdal, nepredvidljivost državnozborskega odločanja pa se pri mučnem preštevanju, koliko ima katera stran, ni končala. Premik fokusa od preigravanj je za trenutek uspel moškemu, ki se je proti hramu demokracije zagnal s prižgano motorko. Policija ga je onesposobila, a dovolj povedno in grozljivo je bilo opozorilo, kako ekspresno lahko družbene tenzije, nastale v primežu epidemije, privrejo na plano. Dalje se je v veliki dvorani zasukalo, ko je opozicijska zasedba z nepovezanimi poslanci obstruirala sejo in 47 poslancev na tajnem glasovanju postavila pred zid. Tisti, ki so še nedavno moralizirali, da je neprevzem glasovnic nedemokratično dejanje, so obrnili ploščo. Za golo taktiziranje je šlo. A kot je bil še pred dogovorjenim opozicijskim bojkotom v neformalnem pogovoru ekspliciten eden izmed njih: poslanec, ki se ne zmore odločiti med za in proti, v parlamentu nima kaj početi.
Prvi resni test skrčene koalicije je prinesel poraženca in zmagovalca. Zorčiču je razplet zagotovil nekaj miru, saj kaže, da se bo tudi politika z zaprtjem države, ki je spet polno disfunkcionalnih izjem, na kratko umaknila v lockdown. Pa ne, da bi sledili nasvetu poslanca SD Hana, pač pa bodo Janševi preživetveno strategijo morali izpiliti. Ob vse glasnejši opoziciji, ki poziva k preverjanju zaupnice ali k volitvam. Politično razklanost sredi epidemije podčrtuje dejstvo, da ta hip očitno nihče nima 46 glasov, kar pa ne pomeni, da so glavni vzvodi vladanja ali poti na (predčasne) volitve Janši že padli iz rok. Ker je želja v koalicijskih vrstah po volitvah minimalna, pa je jasno eno: interes za obstoj vlade, ki ji grozi še ustavna obtožba, bo nadvladal vse druge. Na mizi je scenarij vrnitve Zdravka Počivalška v poslanske klopi, s čimer bi koaliciji zagotovili dodaten glas. Razplet bo predvsem stvar koalicijskih računic in ne interesov prvaka SMC. V imenu oblasti, tu interesi države niso vredni nič, bi tako lahko žrtvovali podpredsednika vlade in gospodarskega ministra, čeprav so v njegovem resorju prva zapiranja fabrik že napovedala krizo. Daleč v političnem kaosu smo.