Madžarska OTP bo največja banka v Sloveniji. Kdo je madžarski milijarder Csanyi?

Srečko Klapš
01.06.2021 09:04
OTP postaja največja banka v Sloveniji, za njih je to, kot pravijo, najpomembnejši prevzem v zgodovini. Kupnine niso objavili, pred časom je Reuters pisal o milijardi evrov
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Prvemu možu madžarske banke OTP Sandorju Csanyiju je po prevzemu SKB uspel še večji bančni met, saj bo po nakupu Nove KBM zagospodaril na slovenskem bančnem trgu. Foto: Robert BALEN
Robert Balen

Madžarska banka OTP prevzema Novo KBM. Z lastniki mariborske banke ameriškim skladom Apollo in Evropsko banko za obnovo in razvoj (EBRD) so že podpisali pravno zavezujočo pogodbo, so sinoči sporočili iz OTP in zapisali še, da gre za najpomembnejši prevzem v zgodovini skupine, s katerim postajajo vodilni igralec na slovenskem trgu. Kupnine niso objavili, po pisanju Reutersa pa naj bi OTP za Novo KBM plačala okoli milijardo evrov. Transakcija bo zaključena v drugem četrtletju prihodnjega leta, ko v OTP pričakujejo, da bodo pridobili vsa potrebna dovoljenja regulatorjev. S tem bodo nadaljevali tudi rast v regiji: "Po nakupu Nove KBM lahko rastemo hitreje od konkurentov. Zato proučujemo možnosti nadaljnjih prevzemov v regiji," je napovedal László Wolf, namestnik izvršnega direktorja banke OTP.

19 milijonov strank in 1700 poslovalnic

"Podpis pogodbe v tej fazi za stranke Nove KBM ne prinaša nobenih sprememb. Nova KBM tako posluje kot običajno," so posel potrdili tudi v Novi KBM. John Denhof, predsednik uprave Nove KBM, je dodal, da so v zadnjih letih presegli vse svoje strateške cilje, več kot podvojili bilančno vsoto, uspešno pripojili in integrirali štiri banke, vključno z nedavno pripojitvijo Abanke.

Ko bo prodaja sklenjena, bo banka OTP, ki jo vodi madžarski milijarder Sandor Csanyi, skupaj z nedavno prevzeto SKB, z 29-odstotnim tržnim deležem in 13 milijardami evrov bilančne vsote celo prehitela NLB. Spomnimo da je OTP francoski Societe Generale za SKB plačal 323 milijonov evrov, po prevzemu pa je Csanyi v Ljubljani na tiskovni konferenci napovedal naskok na 25- do 30-odstotni delež. Preden bi mu to uspelo, se je potegoval še za Abanko, a kot smo izvedeli lani na obisku sedeža Skupine OTP v Budimpešti, bil za desetino ali dobrih 40 milijonov evrov prekratek.

Skupina OTP velja za največjo finančno skupino v Srednji in Vzhodni Evropi, ki deluje v dvanajstih državah. Z okoli četrtinskim deležem je največja poslovna banka na Madžarskem, celotna skupina pa ima 19 milijonov strank in 1700 poslovalnic.

Apollo uresničil napovedi o umiku iz Večera

Kot je znano, sta Apollo in EBRD junija 2015 Novo KBM kupila za 250 milijonov evrov. Nazadnje so za Abanko plačali 444 milijonov evrov oziroma skupaj z dividendami, ki so ostale državi, 511 milijonov. Tako so na slovenskem bančnem trgu lastniško konsolidirali šest bank: Abanko, Vipo, Banko Celje, Poštno banko Slovenije in tedanjo slovensko vejo avstrijske banke Raiffeisen, ki so jo pred tem preimenovali v KBS. Na neki način je bil umik ameriških lastnikov pričakovan in v skladu z njihovimi napovedmi iz aprila 2016, ko je Gernot Lohr, starejši partner v Apollu Global Management, za Večer dejal, da so prišli za pet do sedem let. Šesto leto namreč že teče, odkar je Nova KBM pod ameriškim večinskim lastništvom. S prevzemom Abanke, s čimer se je Nova KBM prebila pod vrh po tržnih deležih v Sloveniji, se je sklenil neki cikel. Lastnikom, kot je sklad in ne bančni strateg, veliko manevrskega prostora niti ni več ostalo. Razmere na bančnem trgu so kljub epidemiji in nizkim obrestnim meram še relativno stabilne in predvidljive, prihodnost pa bi z umikanjem državnih ukrepov za pomoč gospodarstvu in prebivalstvu ter s padcem moratorijev za odplačilo kreditov lahko prinesla bistveno več tveganj.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta