Mali delničarji pozdravljajo ugotovitve računskega sodišča glede sanacije bank

STA, A.L.
10.12.2020 15:00
Računsko sodišče je v revizijskem poročilu podalo uradno mnenje, da je bila Banka Slovenije pri izreku izrednih ukrepov v bančni sanaciji 2013 in 2014 neuspešna, kot neustrezne pa je izrecno opredelilo tudi uporabljene metode vrednotenja nepremičnin, so v odzivu na danes objavljeno poročilo izpostavili v Društvu Mali delničarji Slovenije.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

"Razlaščeni delničarji in obvezničarji saniranih bank tudi po šestih oz. sedmih letih ne smejo videti vseh izračunov in pravnih podlag, na katerih je Banka Slovenije utemeljila izredne ukrepe in zahtevala slabitve kreditov in vrednosti nepremičnin," so pospremili objavo poročila, ki je v večjem delu zakrito. Računsko sodišče so pozvali, naj celotno besedilo naloži v varno sobo, da bodo do njega lahko dostopali tudi razlaščenci.

Ob tem so ga pozvali še, naj nepočrnjeno kopijo poročila nemudoma izroči tudi ustavnemu sodišču in DZ. "Glede na dejstvo, da ustavno sodišče presoja o določbah zakona, ki bi omogočil učinkovito pravno sredstvo za uveljavljanje morebitnih odškodnin za razlaščene imetnike delnic in obveznic, je mnenje računskega sodišča za presojanje sanacije in popravnih ukrepov bistveno za ustavne sodnike," so ocenili.

V društvu znova pozvali, naj se spor reši s poravnavo

DZ pa naj po njihovem nepočrnjeno kopijo dobi zato, ker je potrjeval ukrepe sanacije, zakon o učinkovitem pravnem sredstvu in napotitev računskega sodišča v pregled Banke Slovenije. "S tem si bodo poslanci lahko ustvarili svoje mnenje pred morebitnimi popravki zakonodaje ali drugim načinom rešitve tega problema," so dodali v Društvu Mali delničarji Slovenije.

Ob tem se sprašujejo, kdaj bo specializirano državno tožilstvo obravnavalo in sprejelo odločitev glede kazenske ovadbe Nacionalnega preiskovalnega urada, ki jo je podal decembra 2018 zoper nekdanje vodilne Banke Slovenije. "V tej ovadbi je izrecno opisano in obrazloženo, da je Banka Slovenije vedoma neresnično predstavila dejansko pozitiven kapital NLB za negativnega, da bi s tem omogočila razlastitev podrejenih upnikov NLB," so zapisali.

V društvu so znova pozvali, naj se spor reši s poravnavo. "Glede na navedbe računskega sodišča je na mestu naša pobuda, da se pristopi k sklenitvi izvensodne poravnave ali pa se ustanovi poravnalna shema. V ta namen se omogoči denarno izplačilo ali izplačilo v obveznicah, plačnik pa naj bo Banka Slovenije ali v njenem imenu država," so vnovič predlagali in spomnili, da bi po njihovem predlogu poravnavo lahko sklenili le znani imetniki.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta