Že konec marca smo pisali, da so se na družbenih omrežjih razširile pobude o namernem okuževanju s covidom-19, saj potrdilo o prebolelosti omogoča prehod meja. Ob tem smo tudi kot opozorilo objavili zgodbo 65-letnika, ki se ni namerno okužil, vendar pa ga je kljub temu, da je bil sicer zdrav in rekreativni športnik, doletela huda oblika covida-19. V bolnišnici je izgubil 18 kilogramov, od tega veliko mišične mase, domov pa se je vrnil na invalidskem vozičku.
Prek ministrstva za zdravje smo Logarjevo vprašali, ali imajo kakšne uradne podatke o namernih okužbah. Sporočila nam je, da "gre za podatke iz populacije". "Na ta način se poskušajo okužiti cele družine, kot tudi posamezniki," je dodala in poudarila, da gre vsekakor za več deset primerov.
Do včeraj je v Sloveniji po podatkih spletnega portala Covid-19 sledilnik zaradi covida-19 umrlo 4142 ljudi, ki so se okužili s koronavirusom.
Za konkretne številke smo se obrnili tudi na Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), Kliniko Golnik ter mariborski in ljubljanski zdravstveni dom. NIJZ je odgovoril, da iz epidemiološkega poizvedovanja tega podatka ni bilo mogoče razbrati. V Univerzitetni kliniki za pljučne bolezni in alergijo Golnik pa dvomijo, da bi kdo sam od sebe priznal, da se je namerno okužil. Sami takšnega primera niso obravnavali. Tudi v mariborskem zdravstvenem domu odgovarjajo enako.
Specialist infektologije in intenzivne medicine Tomaž Vovko pa je poudaril, da je bistveno bolj varno, da se prepreči bolezen. Opozarja, da si marsikdo ne predstavlja, kaj to pomeni "intenzivna terapija" in opisal bitko pacienta s covidom-19, ki je trajala kar šest mesecev. "Dejstvo je, da so bolniki, ko preživijo intenzivno terapijo, v relativno slabem stanju, tudi mlajši bolniki, praktično ne morejo hoditi, potrebujejo veliko pomoči, volje, prizadevanja, da se vzpostavi neko normalno življenje," je zatrdil.