"Matematika je relativno jasna, plus sedem glasov potrebujemo, lahko jih dobimo še več. Seveda pa v tem času ne bomo vnaprej razkrivali, kje jih bomo dobili. Ključno je, da smo se med seboj uskladili in povabili druge stranke, da se nam pridružijo," je v okviru digitalne medijske konference Kul bo povedal pobudnik Koalicije ustavnega loka (KUL) Jože P. Damijan. Zavrnil je navedbe, da bi že imeli zagotovljenih 46 poslanskih glasov, kot je nedavno povedal za tednik Mladina. V primeru, da jim projekt konstruktivne nezaupnice, s katero bi radi zamenjali vlado Janeza Janše, ne bi uspel, je povedal Damijan, za to ne bi mogli kriviti njih, pač pa bi bili za to odgovorni tisti, ki se projektu niso pridružili. V tem primeru bi pač morali počakati na volitve 2022, je povedal.
So si pa bili vodje LMŠ, SD, SAB in Levice z Damijanom na današnjem pogovoru, kjer so predstavili dele svojega programa in poglede na epidemiološko situacijo, edini, da bo zanje ključen bližnji kongres Desusa. "Kongres Desusa je tisti nujni dogodek, ki se mora zgoditi, da se sploh lahko nadaljuje ta proces pridobivanja glasov, kajti šele po tem bomo lahko formalno začeli oblikovati koalicijo in to, da se nam pridružijo tudi drugi poslanci zunaj Desusa," je povedal opozicijski mandatarski kandidat in prst uperil v poslance SMC, ki jih bodo za uspeh nujno potrebovali.
Na navedbe, da je v igri za mandatarja tudi najverjetnejši povratnik na čelo Desusa Karl Erjavec, so vodje levosredinskih opozicijskih strank odvrnili, da te ponudbe zdaj na mizi ni. Kot je slišati neuradno, bi takšen scenarij sicer prišel v poštev šele, če Damijanu glasov ne bi uspelo zbrati. Je pa danes ta dejal, da bi po najboljšem scenariju konstruktivno nezaupnico lahko vložili do božiča.
Erjavec z Zorčičem, kaj je s Priklom
Karl Erjavec se je po naših informacijah prejšnji teden sestal tudi s predsednikom DZ Igorjem Zorčičem (SMC). Uradno ni znano, o čem je tekla beseda, neuradno pa naj bi poleg trenutnih aktualnih razmer govorila tudi o možnostih za sodelovanje SMC in Desusa v drugačni vladni posadki od Janševe.
Po nekaterih virih ni izključen niti scenarij, po katerem bi se stranke koalicije KUL, Desus in SMC ali vsaj njegov del lahko pogovarjale o podpori Erjavcu kot mandatarju, če se ne bi uskladile okoli Damijana.
Odnose SDS in Janše z Desusom nekoliko slabša tudi negotovost okoli imenovanja Uroša Prikla za državnega sekretarja na ministrstvu za zdravje. Čeprav je predlog za imenovanje vladni sekretariat, ki ga vodi Božo Predalič, od Tomaža Gantarja dobil že pred dnevi, ga še vedno ni dal na glasovanje, denimo na dopisni seji. Zakaj ne, ni znano. O pomislekih, ki jih ima SDS do Prikla, vezanih nabavo hitrih testov in domnevo spornim pričanjem v procesu ob napadu na tedaj novinarja Mira Petka, smo pisali. Mariborčan je očitke že zavrnil.
(dr)