Mercator že do konca leta v Fortenovo

Srečko Klapš Srečko Klapš
22.09.2020 10:17

Skupina Fortenova čaka še soglasje srbskega regulatorja in pričakuje prenos Mercatorja iz stečajne lupine Agrokorja v Fortenovo do konca leta. Za to bo potrebovala tudi soglasja vseh bank upnic

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Skupina Fortenova za prenos Mercatorja čaka še na soglasja srbskega regulatorja trga in bank upnic.
Andrej Petelinšek

Evropska komisija je odobrila koncentracijo Skupine Fortenova in Mercatorja, s čimer je Fortenova še korak bliže prenosu Mercatorja iz Agrokorja. Čaka le še na soglasje srbskega regulatorja trga in vseh bank upnic, so med drugim včeraj sporočili iz Skupine Fortenova na spletnih straneh Ljubljanske borze.

Peruško in Čizmić pozdravljata strateško partnerstvo

"Veseli nas odločitev Evropske komisije, da odobri prenos Mercatorja iz Agrokorja v Skupino Fortenova. To je odprlo pot za prenos Mercatorja do konca tega leta, s čimer bo Skupina Fortenova v prihodnjem letu lahko začela delovati na trgu kot enotna regionalna skupina," je komentiral odločitev Evropske komisije Fabris Peruško, glavni izvršni direktor.​ Tomislav Čizmić, predsednik uprave Mercatorja, pa je dodal: "Močan lastnik bo Mercatorju omogočal nadaljnjo rast in razvoj ter podprl strateške projekte, vključno s 130-milijonsko investicijo v nov logistični center v Ljubljani."
Spomnimo, da je Ivici Todoriću nekdaj alfi in omegi Agrokorja, uspelo v drugo kupiti Mercator leta 2014. Kljub temu je Agrokor pristal v stečaju, plačilno sposobna podjetja pa so prenesli v na novo ustanovljeno Skupino Fortenova. V njej imajo glavno besedo ruski bankirji (Sberbank in VTB) ter ameriški finančni skladi. Rusi s Sergejem Volkom obvladujejo še nadzorni svet Mercatorja, v katerem sedi tudi prvi mož Fortenove Peruško. Ta je prenos Mercatorja v Fortenovo napovedoval že konec preteklega leta, a se to ni zgodilo, ker vse banke upnice niso bile za to.

Več kot 50 bankam Mercator sicer dolguje okoli 900 milijonov evrov, glavnina posojil pa zapade prihodnje leto. Čeprav znaša kazalnik ravni zadolženosti družbe 5,2, v Mercatorju ne pričakujejo težav pri reprogramiranju dolga. Kot kaže, bi lahko tudi državna SID banka, ki sodi med manjše posojilodajalke, tokrat soglašala s prenosom Mercatorja. "Banke kot upnice in kreditodajalke, med katerimi je tudi SID banka, zasledujejo ekonomski interes, to je, da se njihovi krediti poplačajo. Verjamemo, da bodo SID banka oziroma njeni organi sprejeli odločitev o soglasju o presoji okoliščin konkretnega posla v skladu z načelom skrbnosti in odgovornosti," so nam na to temo, včeraj odgovorili z gospodarskega ministrstva. Največji slovenski trgovec je za denarni tok Skupine Fortenova sicer vitalnega pomena, saj je lani ustvaril preko dve milijardi evrov prihodkov in imel 4,7 milijona evrov čistega dobička.

Bodo dobavitelji zadovoljni z obljubami?

Slovenija je z gospodarskim ministrom Zdravkom Počivalškom na čelu skušala zaščititi tudi slovenske dobavitelje, ki Mercatorju prodajo letno za pol milijarde evrov blaga. Sprva sicer s podpisom posebnega sporazuma, ki bi urejal njihov položaj na Mercatorjevih policah tudi pod novim lastnikom, a so v Fortenovi temu nasprotovali. Tudi formalno, saj so zaradi zahtev o posebnem statusu slovenskih dobaviteljev ministra Počivalška celo prijavili Evropski komisiji, ker so menili, da gre za nedovoljeno vmešavanje države v zasebno pobudo. Letos poleti pa so predstavniki Fortenove slovenskim dobaviteljem v obliki načelnega dogovora obljubili, da bodo njihovi izdelki še naprej ostali na Mercatorjevih policah. Izidor Krivec, predsednik uprave Celjskih mesnin in predstavnik dobaviteljev, se je s takim načelnim dogovorom in podpisom dolgoročnih pogodb takrat strinjal.
Na vprašanje, kakšen je zadnji status slovenskih dobaviteljev v novih razmerah, na Počivalškovem ministrstvu odgovarjajo, da so enakopravni pogoji sodelovanja, za katere se ves čas zavzemajo, pomembni, da si dobavitelji zagotovijo možnost pogajanj o dobavah na prodajne police Mercatorja in zaradi zagotavljanja konkurence na trgu dobaviteljev ter oskrbovanja potrošnikov s kakovostnimi proizvodi po konkurenčnih cenah. V konkretne pogoje sodelovanja, ki so predmet dogovora med Fortenovo oziroma Mercatorjem in dobavitelji, pa ministrstvo ne more posegati.

Prenos Mercatorja v Fortenovo je konec lanskega leta zaustavila tudi Agencija za varstvo konkurence, ko je Agrokorju zasegla delnice Mercatorja in s tem zavarovala še neplačano globo zaradi nepriglašene koncentracije v družbi Costella. Nato je vrhovno sodišče letos poleti zahtevo za zaseg delnic Mercatorja in posledično plačilo visoke globe 53,9 milijona evrov razveljavilo. Preden bo dokončno izveden prenos Mercatorja, pa mora Skupina Fortenova objaviti še prevzemno ponudbo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta