Ministrica Asta Vrečko je v izjavi za medije izrazila ničelno toleranco do te problematike, tudi v kulturi, ter napovedala preverbo možnih sistemskih ukrepov.
V današnji izjavi je spomnila tudi, da se je ravnokar začelo sojenje enemu od profesorjev na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo zaradi domnevnega nadlegovanja študentk. "Tako da očitno je, da je na področju kulture prisoten problem spolnega nadlegovanja in tega je treba absolutno in jasno in najbolj ostro obsoditi," je dejala ministrica.
Po njenih besedah podatki o spolnem nasilju v Sloveniji govorijo sami po sebi. "Gre za velik družbeni problem, ki se ga ne naslavlja dovolj odkrito, jasno in se o tem ne pogovarjamo dovolj."
Smodej očitke zanika
Ker področje kulture iz tega ni izvzeto, bodo po napovedih Aste Vrečko na ministrstvu sprožili vse možne postopke, da bi razmislili, kateri sistemski ukrepi so tisti, ki so v pristojnosti ministrstva, da bi se o tej problematiki bolj odkrito spregovorilo, da bi bil prostor kulture varno okolje ter da bi se žrtve opolnomočile do te mere, da bi se odločile tudi za uradne prijave, pri katerih pa se ne bi počutile zlorabljene in izpostavljene.
"Pozvali bomo tudi vse institucije na področju kulture in umetnosti, da storijo enako," je napovedala ministrica. Kot je še dodala, nameravajo z nadaljnjimi ukrepi javnost seznaniti v kratkem.
Izjavo za javnost je ministrica podala po tem, ko so nekateri mediji v zadnjih dnevih poročali o očitkih o domnevnih spolnih in finančnih zlorabah, ki letijo na novomeškega kulturnika in zastopnika Društva za sodobno kulturo Fotopub Dušana Josipa Smodeja. Na Instagramu je bila vzpostavljena tudi stran Proti nasilju Dušana Smodeja, kjer objavljajo anonimna pričevanja izkušenj z njim. Smodej po poročanju Slovenskih novic očitke zanika.
Luka Mesec: Tisti, ki širijo klevete, bodo svoje navedbe lahko dokazali pred sodiščem
Minister Luka Mesec je na Instagramu zapisal, da z Dušanom Smodejem ni "imel nikoli nič" in zavrnil namigovanja o njegovih povezavah z njim. "Nikoli se nisem udeleževal zabav pri njem, niti nisem vedel, da te obstajajo," je nadaljeval. Dodal je, da bi, če bi bil priča spolnemu nasilju, tako dejanje "nemudoma prijavil policiji".
Napovedal je, da bodo tisti, ki širijo govorice, da je bil priča takšnim dejanjem, v kratkem povabljeni, da svoje navedbe dokažejo pred sodiščem. Pri tem je omenil Domovino, razne SDS-portale in političnega delavca v medijih Bojana Požarja, ki da je "klevete" začel širiti v soboto, prva vprašanja o zadevi pa da mu je zastavil danes. "Torej, najprej obtoži, potem vpraša. O verodostojnosti takšnega 'novinarstva' prersodite sami," je zapisal Mesec.
Hkrati je žrtve spolnega nasilja pozval, naj takšna dejanja nemudoma prijavijo policiji. "Kot minister se zavezujem, da bom naredil vse, kar je v moji moči za preprečitev spolnega nasilja - in za pomoč ter opolnomočenje žrtev," je zaključil svoj zapis.
Asta Vrečko je podala tudi pojasnilo o njegovem nedavnem obisku na ministrstvu za potrebe intervjuja, kamor je prišel kot urednik portala Kulturnik, ki ga ureja Beletrina, ministrstvo pa ga financira. Kot je povedala, sama z njegovim obiskom ni bila vnaprej seznanjena, Beletrina pa je bila za urejanje portala izbrana na javnem razpisu maja lani. So pa na ministrstvu po njenih besedah že sprožili pregled sodelovanj s Smodejem, ki so se, kot je še dodala, vsa dogajala v preteklosti.
Inštitut 8. marec ponudil pravno pomoč žrtvam
Direktorica Inštituta 8. marec Nika Kovač je omenila možnost pravne pomoči žrtavam domnevnega spolnega nasilja. S tem namenom so tudi kontaktirali administratorje profila Proti nasilju Dušana Smodeja, ki se je nedavno pojavil na Instagramu.
Kot je povedala Nika Kovač, pri tem sledijo črki zakona, zato kot enega od načel upoštevajo domnevo nedolžnosti, kar pomeni, da o storilcih spolnega nadlegovanja in nasilja govorijo poimensko šele takrat, ko so postopki na sodiščih zaključeni. Iz istega razloga so tudi njihove kampanje Nisem prijavila in Jaz tudi anonimne, a z upoštevanjem, da so na strani žrtev in da so jim pripravljeni pomagati.
V inštitutu sicer opažajo, da žrtve spolnega nadlegovanja in nasilja tega ne prijavljajo iz najrazličnejših razlogov - zaradi strahu pred tem, kaj se bo zgodilo na instituciji, ker institucije po besedah Nike Kovač "ne ravnajo dobro", ker so izkušnje drugih ljudi s tem slabe in tudi zato, ker se žrtve pogosto sramujejo, da so bile v alkoholiziranem stanju ali da so zaužile droge.
Odločitev o rabi alkohola je legitimna odločitev posameznika, podobno velja za drogo, čeprav je ta nelegalna, da nekdo spolno nadleguje osebo, ki ni pri polni zavesti, pa je nedopustno in zakonsko prepovedano, je dodala Nika Kovač.
Žrtve pozivajo, da spolno nadlegovanje in nasilje prijavljajo, ne glede na to, v kakšnem stanju zavesti so bile. V povezavi z omenjenim primerom, ki se je pojavil na Instagramu, se sicer po njenih besedah na inštitut ni obrnila še nobena oseba.
Policija poziva žrtve spolnih zlorab, naj primere prijavijo
Policija nadaljuje z intenzivnim preverjanjem informacij o morebitnih sumih kaznivih dejanj s področja spolne nedotakljivosti in drugih kaznivih dejanj. Po včerajšnjem pozivu namreč niso dobili še nobene prijave, je Generalna policijska uprava (GPU) zapisala v sporočilu za javnosti. Preverjajo tudi okoliščine dogodka, v katerem je umrla ena oseba.
Policisti pozivajo vse, ki karkoli vedo o izpostavljenih ali kakšnih drugih podobnih dogodkih, da te primere prijavijo policiji na najbližjo policijsko postajo, interventno številko policije 113 ali preko drugih elektronskih komunikacij.
Storilci tovrstnih kaznivih dejanje se preganjajo po uradni dolžnosti. Kriminalisti sicer lahko preverjajo navedbe o domnevnih spolnih zlorabah, ki so bile javno objavljene, a za učinkovito izvedbo postopka je nujno potrebno sodelovanje oškodovanih oseb, so sporočili GPU.
Vse aktivnosti policistov in kriminalistov so usmerjene v preveritev verodostojnosti in resničnosti vsebine zapisov na spletu o storjenih kaznivih dejanjih in identifikacijo morebitnih žrtev ter potrditev obstoja morebitnih razlogov za sum, da so bila storjena kazniva dejanja, katerih storilec se preganja po uradni dolžnosti.