Mladi na obisku pri starejših v Mariboru, Ljubljani in Kopru

T.R.
23.12.2020 10:36
Z akcijo Luč upanja študentje opozarjajo, da niso pozabili na starostnike, hkrati pa na to, da pri njih upanje na svetlo prihodnost upada.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Utrinek iz obiska študentov pri starostnikih v Domu pod Gorco.
Patrik Kociper

Študentje so danes obiskali številne starostnike po slovenskih domovih za starejše in tudi po zasebnih domovih v okviru akcije Luč upanja. Med domovi so to: Dom Danice Vogrinec, Dom starejših občanov Ljubljana – Bežigrad, Dom upokojencev Center, Dom starejših občanov Ljubljana (Moste - Polje), Dom starejših občanov Ljubljana (Šiška), Obalni dom upokojencev Koper in Dom upokojencev Ptuj - enota Koper. Včeraj pa so kot prve obiskali starejše v Domu pod Gorco. Tako so jim dan polepšali s pesmijo, glasbo in jim predali simbolično 'lučko upanja', s katero sporočajo, da v teh težkih časih podpirajo njihovo vztrajnost in da kmalu tudi za njih prihajajo svetlejši časi. 

Prav ta lučka upanja po besedah predsednika Študentske organizacije Univerze v Mariboru (ŠOUM) Dejana Glazerja počasi ugaša pri mladih: »Vedno več mladih se sooča s številnimi vsakodnevnimi težavami. Ne samo finančnimi, velik porast opažamo pri duševnih stiskah, težave pri šolanju na daljavo in težkih razmerah v domačem okolju, ko so morali čez noč zapustiti dijaške in študentske domove. Mladi želimo pokazati, da smo koristni in da se je nas še kako mogoče zanašati, hkrati pa upamo, da bo država prisluhnila težavam in jih tudi začela reševati

Naj luč upanja posveti vsem. To sporočajo študentje, ki si želijo le, da bi nekdo prisluhnil težavam njihovih sovrstnikov, še naprej pa bodo pomagali tistim, ki so pomoči najbolj potrebni.

Nezavidljiv položaj

Klemen Peran, predsednik Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) izpostavi: »Mladi, ne le študentje, smo letos po vsej Sloveniji pomagali prebroditi največjo zdravstveno krizo v sodobni zgodovini. S pomočjo pri obravnavi covid-19 bolnikov v zdravstvenih in socialnih ustanovah, s pomočjo starejšim in drugim pomoči potrebnih v lokalnih skupnostih, študentske in dijaške organizacije tudi s finančno pomočjo najbolj potrebnim dijakom in študentom, smo mladi pokazali, da nam je mar in da se na nas družba lahko zanese. Mladi pa si želimo, da se lahko zanesemo na državo. Zato za prihodnje leto odgovorne pozivamo k ustvarjanju možnosti za razvoj mladih, da bomo ostali vezivo družbe in člani te skupnosti tudi v prihodnje.

Akcija je del protestne kampanje, s katero ŠOS odločevalce želi spodbuditi k sprejemu ukrepov za izboljšanje položaja mladih. Kot poudarjajo iz organizacije, so v preteklem letu vlado in poslance državnega zbora opozarjali na boren položaj mladih v slovenski družbi. Ta je bil nezavidljiv že pred začetkom epidemije, sprejeti ukrepi za njeno omejevanje pa so neproporcionalno prizadeli družbeno skupino mladih.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta