V četrtek zvečer so predvsem na severovzhodu države in ponekod drugje nastale močnejše lokalne nevihte z močnimi nalivi in vetrom.
Najhuje je bilo na območju naselja Šmarje pri Jelšah, kjer so meteorne vode zalile okoli 30 objektov. Ponekod so bila poplavljena cestišča, škodo pa so povzročili tudi udari strel, poroča uprava za zaščito in reševanje.
Nevihte so nad Slovenijo nastajale v četrtek od 19. ure, na centru za obveščanje uprave za zaščito in reševanje so zabeležili 53 dogodkov, pri odpravljanju posledic neurja je po njihovih navedbah posredovalo 36 gasilskih enot, od teh šest poklicnih.
Gasilci so v večini primerov črpali meteorne vode iz različnih objektov, iz zalitega podvoza potegnili osebno vozilo, poplavljena pa so bila tudi cestišča in podvozi. V Slovenskih goricah se je podrl drog telekomunikacij in zaprl cesto.
Največ dogodkov so zabeležili na območju naselja Šmarje pri Jelšah, kjer so meteorne vode zalile okoli 30 objektov. Udar strele je v naselju Ločki Vrh v občini Destrnik zanetil požar na stanovanjski hiši, v katerem je zgorelo okoli 80 kvadratnih metrov ostrešja. V Ložnici pri Celju je udar strele poškodoval hlev, v Loki pri Mengšu pa atrij stanovanjskega objekta, poročajo.
Na Agenciji RS za okolje (Arso) so zaradi pričakovanih močnih padavin sicer za severovzhod, severozahod in jugozahod države izdali oranžno vremensko opozorilo. Že v četrtek zvečer so na omrežju X poročali o močnem nalivu na severozahodu države. Na Rudnem polju so tako od 19. ure do 19.30 izmerili 24 litrov dežja na kvadratni meter, pri čemer je glavnina padavin padla v približno desetih minutah.
Reke ponoči najbolj naraščale na Štajerskem, Drava še nekoliko narašča
Nočne vremenske in hidrološke razmere so bile ponoči skoraj povsem v skladu z napovedmi. Reke so narasle zlasti na Gorenjskem ter v severovzhodni Sloveniji. Najbolj so izstopale na Štajerskem, predvsem Drava, ki je zaradi napovedanega povečanega pretoka iz Avstrije močno narasla in se že razliva na posameznih območjih ob strugi.
Kot je za STA povedal hidrolog Janez Polajnar, so se razlivali tudi nekateri pritoki Drave, med drugim Dravinja, ki trenutno v spodnjem toku še rahlo narašča, pa tudi Mestinjščica, Sotla in Pesnica ter ostale manjše reke, ki imajo svoje izvire na Pohorju.
Porast rek je bil ponoči zelo hiter, zato bo tudi njihovo upadanje precej hitro, Polajnar pa pričakuje, da bo večina manjših rek še danes spet v svojih strugah.
Drava se bo po njegovih besedah danes in tudi v soboto še razlivala v svojem spodnjem toku, pod jezom v Markovcih. V manjšem obsegu se v soboto lahko sicer znotraj protipoplavnih nasipov razlije tudi Mura, je dodal Polajnar.
Reke bodo sicer ob kocu tedna povsod po državi postopno upadale, glede na vremensko napoved pa v naslednjih dneh, vsaj do torka, ni več pričakovati podobnih razmer.
Polajnar je ob tem še omenil, da je bilo ponoči ponekod precej težav tudi z odvajanjem padavinske vode, zlasti v posameznih krajih v severovzhodnem delu države, kar so glede na vremensko napoved tudi pričakovali.
V nebo in strugo reke Save trenutno precej pogledujejo tudi organizatorji kajakaškega evropskega prvenstva na divjih vodah v Tacnu, ki so zaradi hidrološke napovedi še pred začetkom tekmovanj spremenili urnik. Za danes so tako vse aktivnosti odpovedali, kot kaže zdaj, pa bodo preostanek tekem lahko normalno izvedli ob koncu tedna, je dejal Polajnar, nekoč tudi sam kajakaški trener.
"Ves čas smo v stiku z organizatorji in na podlagi hidroloških napovedi so se odločili za spremembo urnika tekmovanj. Zdaj se stvari odvijajo po načrtih. Ker je Sava močno narasla in ima trenutno na tekmovalni progi pretok 430 kubičnih metrov na sekundo, danes tekem ne bo. Bo pa zato pretok v soboto in nedeljo primernejši in bodo lahko s tekmami nadaljevali," je še dejal Polajnar.
Ponoči pa so na družbenem omrežju omenili še močnejšo nevihtno celico, ki je nastala v Posavju in se je z jugozahodnim vetrom pomikala prek Celja naprej na severovzhod države. Ob tem so njihove meteorološke postaje izmerile nekaj močnejših nalivov, in sicer je v Ločah padlo 20,5 litra dežja na kvadratni meter, v Slovenskih Konjicah 19 litrov na kvadratni meter, v Šmarju pri Jelšah 16,5 litra na kvadratni meter, v Celju pa 14 litrov na kvadratni meter.
Kakšna je napoved za naslednje dni?
Danes zjutraj se bo delno zjasnilo, po nekaterih kotlinah bo nastala kratkotrajna megla. Čez dan bo delno jasno vreme, več sonca bo v vzhodni polovici Slovenije. Predvsem v severozahodnih krajih bodo še plohe in kakšna nevihta. Pihal bo zmeren jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 23, na severozahodu okoli 15 °C.
Jutri bo sončno, zjutraj bo ponekod po kotlinah megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 6 do 11, na Primorskem okoli 13, najvišje dnevne od 19 do 24, v jugovzhodnih krajih do 26 °C, napoveduje Arso.
V nedeljo bo sprva dokaj sončno vreme. Popoldne se bo oblačnost povečala, nastajale bodo plohe in nevihte, ki se bodo zavlekle v noč. V ponedeljek bo pretežno oblačno, popoldanske plohe in nevihte bodo pogostejše, kakšna bo na zahodu lahko že dopoldne.
V torek bo pogosteje deževalo, tudi nevihte bodo vmes. Od srede dalje bo vreme še nestalno, predvsem bodo nastajale popoldanske plohe in kakšna nevihta. Jutranje temperature bodo večinoma okoli 10, popoldanske pa v ponedeljek še od 20 do 25 °C, nato malce nižje.