Na podlagi do sedaj pridobljenih podatkov je različica delta namreč še bolj nalezljiva od drugih različic novega koronavirusa. Prve ocene Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni kažejo, da bo ta različica do konca avgusta predstavljala 90 odstotkov vseh okužb s koronavirusom na območju EU, so zapisali na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
V Sloveniji doslej potrdili 65 primerov koronavirusne različice delta
Število potrjenih primerov delta različice novega koronavirusa, ki so jo najprej potrdili v Indiji, je po zadnjih analiziranih vzorcih doseglo 65, kaže zadnje poročilo sledenja različicam virusa. Potrdili so tudi 48 primerov različice eta, 29 primerov različice beta, sedem primerov različice gama, v štirih primerih pa so potrdili različico jota.
Največ primerov različice delta sta Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) ter Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo (IMI), ki opravljata analize vzorce, skupno potrdila v osrednjeslovenski regiji, in sicer 38.
NLZOH je v zadnjem analiziranem obdobju od 14. do 21. junija različico delta potrdil pri devetih osebah, trije primeri so del istega skupka iz koroške regije.
IMI pa je od 24. februarja do 15. junija v sodelovanju z NIJZ sekvenciral 236 genomov novega koronavirusa po okužbi pri osebah, ki so bile cepljene. Od tega je bilo 113 oseb cepljenih s cepivom proizvajalcev Pfizer in BioNTech, tri osebe so bile cepljene s cepivom Moderna, 119 oseb je bilo cepljenih s cepivom AstraZenece in tri osebe s cepivom proizvajalca Johnson & Johnson.
Zaskrbljujoče je po navedbah NIJZ predvsem dejstvo, da lahko različica delta okuži tudi posameznike, ki so že prejeli prvi odmerek odobrenih cepiv proti covidu-19 od dveh. Spodbudno pa je, da tisti, ki so polno cepljeni, razvijejo visoko zaščito tudi proti tej različici. Po trenutno dostopnih podatkih različica delta prav tako ne povzroča porasta števila ponovnih okužb pri tistih posameznikih, ki so okužbo z novim koronavirusom že preboleli.
WHO svari pred vnovičnim porastom okužb s koronavirusom v Evropi
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je danes opozorila, da v Evropi vnovično beležijo porast novih okužb z novim koronavirusom, potem ko je število dva meseca upadalo. Posvarili so pred novim valom, če regija ne bo še naprej disciplinirana glede obvladovanja novega koronavirusa, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Prejšnji teden je število primerov naraslo za deset odstotkov, in sicer kot posledica povečanega druženja, potovanj in sproščanja omejitev," je povedal regionalni direktor WHO za Evropo Hans Kluge. "V evropski regiji WHO bo nov val, če ne ostanemo disciplinirani," je dodal.
Kluge je posvaril, da bi lahko do tega preobrata prišlo zaradi vse večjega števila primerov različice delta, ki hitro spodriva različico alfa.
Glede na poročilo Evropskega centra za preprečevanje bolezni (ECDC) bo po ocenah različica delta do konca avgusta predstavljala okoli 90 odstotkov vseh potrjenih okužb v EU. Tudi Kluge je podal podobno oceno za celotno evropsko regijo.
Regionalni direktor je bil še kritičen do počasnega cepljenja proti covidu-19, saj regija ni niti blizu temu, da bi nudila potrebno zaščito pred virusom. V povprečju je precepljenost v regiji 24-odstotna, priporočajo pa 80-odstotno.
"Še vedno je precej oseb, pri katerih je prisotno tveganje za težji potek covida-19, zato še naprej poudarjamo in izpostavljamo doslednost pri spoštovanju zaščitnih ukrepov in pomen cepljenja kot ključna dejavnika za omejitev širjenja okužb in zaščito tistih, ki to najbolj potrebujejo," so pozvali na NIJZ.
Evropska agencija za zdravila (Ema) pa je sporočila, da dva odmerka cepiva proti covidu-19 po dosedanjih ugotovitvah ščitita pred okužbo z različico delta.
V imenu Eme je javnost nagovoril vodja strategije cepljenja pri agenciji Marco Cavaleri. Zavedajo se skrbi, ki jih vzbuja hitro širjenje različice delta, a "trenutno se zdi, da štiri cepiva, ki so potrjena v Evropski uniji, ščitijo proti vsem sevom, ki krožijo v Evropi, vključno z različico delta", je povedal.
Tudi laboratorijski testi kažejo, da so protitelesa, ki nastanejo po cepljenju, sposobna nevtralizirati delto, kar je označil za "zelo vzpodbudne novice".