Odločitev za elektronski naslov je prostovoljna, sestavni del elektronskega naslova pa je tudi kontaktna številka mobilnega telefona, so sporočili z ministrstva za javno upravo.
Na portalu eUprava je dostopna nova vloga, ki posameznikom omogoča določitev, spremembo ali prenehanje elektronskega naslova za vročanje. To je naslov za vročanje dokumentov v elektronski obliki, ki ga lahko posamezniki določijo poleg določitve naslova za vročanje dokumentov, torej naslova stalnega ali začasnega bivališča, so sporočili z ministrstva.
Januarja letos je začel veljati zakon o debirokratizaciji
Kot so zapisali, je določitev elektronskega naslova za vročanje prostovoljna, sestavni del elektronskega naslova za vročanje pa je tudi kontaktna številka mobilnega telefona, na katero posameznik prejema ali iz katere pošilja kratka obvestila o vročanju (e-vročilnica). Ob tem ima lahko posameznik le en elektronski naslov za vročanje in eno kontaktno številko mobilnega telefona.
Kot so še navedli, lahko poslovno sposoben posameznik pristojnemu organu sporoči svoj elektronski naslov za vročanje in kontaktno številko mobilnega telefona ob prijavi stalnega ali začasnega prebivališča oziroma kadarkoli, tudi če prebivališča ne spreminja. Če svojega elektronskega naslova ali številke mobilnega telefona nima, pa lahko navede elektronski naslov in številko mobilnega telefona osebe, ki jo s tem pooblasti za prejemanje in pošiljanje teh obvestil, ter njeno soglasje.
"Glede načina pooblastitve, prenehanja pooblastila in razlogov za izločitev uradne osebe se smiselno uporabljajo določbe zakona, ki ureja splošni upravni postopek," so zapisali na ministrstvu.
Januarja letos je začel veljati zakon o debirokratizaciji, ki je med drugim spremenil in dopolnil tudi zakon o prijavi prebivališča. Na tej podlagi je ministrstvo za javno upravo v registru stalnega prebivalstva vzpostavilo elektronski naslov za vročanje.