Svetniki so na glasovalne tipke prvič pritisnili ob 15. uri. Kot je pokazal rezultat glasovanja, je na seji prisotnih 13 svetnikov, kar pomeni, da seja ni sklepčna. Odsotni so med drugimi: Slavko Kmetič, Alenka Gotar, Janko Kos, Ivan Štuhec, Leon Oblak, Nastia Flegar, Alojzij Bogataj, Ana Tavčar Pirkovič ...
Predsednik programskega sveta Ciril Baškovič je prisotnost še enkrat preveril ob 15.30. Spet je na tipko pritisnilo 13 svetnikov. In kot velevajo pravila, bi lahko Baškovič sejo programskega sveta vnovič sklical v roku sedmih dni. Ali bi bilo to smiselno ali ne, pa je povprašal generalnega direktorja Andreja Graha Whatmougha, ki lahko sedaj po zakonu o RTVS tudi samostojno sprejme odločitev o razrešitvi direktorice javne televizije. "Z direktorico bom v vsakem primeru opravil razgovor, napovedujem pa, da bom ta postopek zaključil relativno kmalu," je odgovoril prvi mož javnega servisa. A je Baškoviča vseeno zanimalo natančneje, ali bo to storil pred prihodnjim ponedeljkom, ko bi se lahko spet sestali programski svetniki. "Ja, pred prihodnjim ponedeljkom," je odločno odvrnil Grah Whatmough.
Boris Vezjak, filozof:
"Zelo verjetno smo bili priča enemu najbolj črnih dni v novejši zgodovini RTV hiše, generalni je s perfidno akcijo sredi poletja prelisičil programski svet in zdaj bo direktorico gladko razrešil. Uverturo v politični prevzem najpomembnejšega medija v državi po zgledu iz leta 2005 ni omogočila le 'nova metla', kot mu ljubkovalno pravi predsednik vlade, ampak predvsem večina svetnikov, katerih počitniške navade je nekdo dodobra raziskal ali celo stimuliral. Napovedane vojne z mediji zahtevajo zvite operacije in ta je bila takšna."
Marko Milosavljević, medijski strokovnjak:
"Obnašanje generalnega direktorja RTVS in njegovih prišepetovalcev oziroma svetovalcev je jasno, na drugi strani pa je jasno tudi obnašanje večine članov programskega sveta, ki so bili tokrat odsotni. Celotno dogajanje je zelo predvidljivo in hkrati zelo prozorno. Sporne politične poteze, posebej stranke SDS in njenih satelitov, so se pogosto vlekle v obdobjih časovne stiske ali takrat, ko je bila pozornost javnosti preusmerjena nekam drugam. Leta 2005 so zakon o RTVS predstavili na veliki petek pozno popoldne pred prazniki, za njegov sprejem pa so namenili teden dni časa. Podobno se je zgodilo lansko poletje, v začetku počitnic in dopustov, ko so predstavili predloge treh medijskih zakonov. Popolnoma jasno je, da bi se ta seja lahko odvila tudi čez dva ali tri tedne. Nič kaj epohalnega se v tem obdobju ne bi zgodilo, a se je generalni direktor za to potezo predvidljivo odločil v času vrhunca poletnih dopustov. Politično prevzemanje nadzora nad RTVS se tako lahko nadaljuje."
"Izredno sem razočarana. S tem, da so obstruirali sejo - predvidevam pa, da bi podobno storili tudi z redno sejo -, so zadali hud udarec programskemu svetu. O takih stvareh bi morali odločati in odločiti na programskem svetu. Danes je žalosten dan za programski svet, ker smo s tem dokazali, da ne odločamo več o ničemer," je nesklepčnost pokomentirala svetnica Petra Ložar. "To ni dobro," se je s predhodnico strinjal tudi Lado Ambrožič in poudaril, da pri takih zadevah ne moremo mimo programskega sveta. "To pomeni, da programskega sveta sedaj ni. Ga ni. Lahko spokamo in gremo domov," je še dodal. Še bolj oster je bil Matjaž Juhart, namestnik predsednika programskega sveta, ki se je iz Malinske na Krku vrnil z dopusta, da bi lahko odločal o tako pomembni zadevi, kot je razreševanje direktorice javne televizije. Kot je dejal, si je že od začetka želel, da bi sejo preložili na konec avgusta ali začetek septembra. "Obžalujem, da do tega ni prišlo. To kaže, da je bila zadeva zrežirana, načrtovana, usklajena," je poudaril Juhart in dodal, da politično ni nikomur nič dolžan.
Direktorica javne televizije Natalija Gorščak se je svetnikom, ki so se udeležili seje, zahvalila za korektnost.