Navezava KUL s predlogom referenduma proti vladni zamisli o demografskem skladu: Gre za odločitev vseh prihodnjih generacij

Ž.V.
02.03.2021 13:00
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

V opozicijskih Levici, LMŠ, SD in SAB nasprotujejo vladnemu predlogu zakona o nacionalnem demografskem skladu, o katerem odloča državni zbor. Predlagajo, da se v zvezi s tem razpiše posvetovalni referendum. "Ključni problem, zakaj sklicujemo posvetovalni referendum, je, da vlada tega demografskega sklada ne ustanavlja, da bi rešila financiranje pokojnin, kot pravi, pač pa zato, da bi dobila prakitčno neomejeno moč kadrovanja v državnih podjetih, da bi lahko vstopala v tiste segmente državnega premoženja, kamor do zdaj še ni mogla, in da bi sprostila varovalke proti privatizaciji," je povedal koordinator Levice Luka Mesec.

Nadalje je bil Mesec kritičen, da je predsednik vladajoče SDS Janez Janša "vsakič na oblasti pokazal, da mu politična oblast ni dovolj, pač pa hoče imeti ekonomsko oblast v državi in nadzor nad mediji""Vedno je pred razvojna vprašanja Slovenije postavljal svoj interes in to je interes po oblasti. Tokrat ni nič drugače." 8,6 milijarde evrov državnega premoženja bo z demografskim skladom postalo plen vlade, je nadaljeval Mesec. Med drugim je problematiziral, da bo vlada po tem predlogu postavila nadzorni svet, kjer bo velika večina predstavnikov vlade in vladajočih strank. Najmanj, kar lahko naredijo v opoziciji, tako Mesec, je, da vprašajo ljudstvo, če se s takim načinom "uničevanja demokratične ureditve" strinjajo.

Robert Balen

"Demografski sklad mora biti del širše, celovite pokojninske reforme, ki bo zagotavljala vzdržnost pokojninskega sistema. Ta predlog je danes vlada pripeljala pred nas brez javne razprave, brez vsakega smisla ali želje po spraševanju ljudi, kaj menijo o tem, na tiho, kot ta vlada pač to zna," je povedal predsednik LMŠ Marjan Šarec in dodal, da je referendum v tem primeru nuja. Predsednica SD Tanja Fajon je nadalje povedala, da vlada ne zna voditi razvojnega dialoga: "Mi jo iskreno in še enkrat opozarjamo, naj se posvetuje z ljudmi. Referendum je izjemna priložnost za iskreno partnerstvo z ljudmi. Vlado pozivamo, naj iskreno sodeluje z ljudmi, gre za pomembno odločitev vseh prihodnjih generacij, kako bomo zaščitili pokojnine, kako bomo zaščitili varno, dostojanstveno starost." 

Da vladni predlog, ki je na mizi, ni "d od demografskega sklada", je bila kritična predsednica SAB Alenka Bratušek. Ocenila je, da od tega predloga ne sedanji ne bodoči upokojenci ne bodo imeli nič. Kot je dodala, jih motijo tri stvari. Prva, da se bodo sredstva lahko porabljala ne samo za pokojnine, ampak tudi za druge stvari. "Drugič, da se sredstva ne bodo nekaj časa - po projekcijah bi to moralo biti 20 let - akumulirala, nalagala, da bo nastal nek kup denarja, ki bi ga lahko država, ko bo v pokojninski blagajni zazevala največja luknja, porabila. In tretja, da se državno premoženje v enem zamahu prenese na demografski sklad," je povedala Bratuškova. 

Robert Balen

Kot so pojasnili v opoziciji, bo na današnji seji državnega zbora o zakonu opravljena razprava, še pred končnim glasovanjem o zakonu pa mora državni zbor glasovati o pobudi za posvetovalni referendum, za kar potrebujejo navadno večino. Odločanje o zakonu se bo tako zamaknilo do naslednje seje, za mesec dni, oziroma za čas po referendumu. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta