Do dodatkov v času epidemije so upravičeni tudi zaposleni v domovih za starejše. Vsi, ki imajo svojce v domovih, vedo, kako obremenjeni so bili v prvem valu epidemije. V kako rizičnih pogojih in nekaj časa tudi brez ustrezne zaščitne opreme so delali. Tudi v drugem valu epidemije, lani jeseni, so bili ponovno na udaru domovi. Šele zdaj, po cepljenju stanovalcev, se razmere umirjajo. Po podatkih NIJZ so prejšnji teden zabeležili v vseh domovih po Sloveniji le devet novih okužb stanovalcev in petnajst novih okužb med zaposlenimi.
Komu pripadajo dodatki
Zaposlenim v domovih, odvisno od delovnega mesta, pripadata dva dodatka. V obdobju razglašene epidemije je v pristojnosti direktorja doma, da opredeli delovna mesta, na katerih so zaposleni nadpovprečno izpostavljeni tveganju za svoje zdravje in prekomerno obremenjeni zaradi obvladovanja epidemije. Tem pripada dodatek v višini 65 odstotkov urne postavke osnovne plače. Zakon o interventnih ukrepih za pomoč pri omilitvi posledic drugega vala epidemije je poleg tega za plačno skupino J uvedel tudi dodatek v višini 30 odstotkov plače zaposlenega. Ob tem zaposlenim, ki delajo neposredno s stanovalci v sivi ali rdeči coni, pripada še dodatek za neposredno delo v okolju z okuženimi in obolelimi stanovalci v višini 30 odstotkov urne postavke osnovne plače, a le za ure dela v sivi oziroma rdeči coni.
Denar za dodatke domovom sicer povrne država. In tukaj nastanejo težave, opozarjajo direktorji domov. Ker denar prihaja z zamikom nekaj mesecev, morajo domovi denar za redno mesečno nakazilo dodatkov založiti sami. Vsi tega ne zmorejo, zaradi likvidnostnih težav, pojasnjujejo, zato marsikje zaposleni dobijo dodatke izplačane šele, ko jim finančno ministrstvo nakaže denar. V Domu Danice Vogrinec so tako zaposlenim dodatke za december izplačali šele marca, pove direktor Marko Slavič. Ob tem še pojasni, da denarja za covid dodatke, torej zaposlene v sivih in rdečih conah, še niso dobili.
Nekateri denar za izplačilo založijo
"V domovih SeneCura v Sloveniji so dodatke dobili vsi zaposleni v skladu s kriteriji, ki jih je pripravilo ministrstvo. Izplačali smo tudi 65 odstotkov dodatka za direktorje iz lastnih sredstev, saj teh država ne povrne. Denar prihaja z zamudo. Takoj, ko ga prejmemo, ga izplačamo našim zaposlenim," je povedala Sanda M. Gavranovič, poslovna direktorica za Slovenijo SeneCura. Direktor Doma pod gorco Gregor Žigon je pojasnil, da zaposlenim ob plači redno izplačajo tudi dodatke, čeprav dobijo denar vrnjen z zamikom. Tudi za to leto so že prejeli plačila za dodatke, vendar prav tako z zamikom.
Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pojasnjujejo, da drugače ne gre. Od zahtevka za refundacijo do izplačila preteče vsaj dva do tri meseca. Najprej zahtevek pogledajo pri njih, nato ga pošljejo na finančno ministrstvo, ki denar domovom nakazuje. Direktorji domov so tudi povedali, da ob zamudah pri nakazilu denarja dobivajo pojasnila, da je zamik nastal, ker sredstev v proračunu ni.