Če bodo vodje poslanskih skupin izrekli podporo kandidatu za predsednika vlade, se bo Pahor z njim predvidoma uradno sestal v sredo, v nasprotnem primeru pa bo državni zbor obvestil o tem, da kandidata ne bo predlagal. V skladu z ustavnimi roki mora Pahor odločitev sporočiti najpozneje do vključno petka.
Pogajanja za oblikovanje nove vlade pod vodstvom prvaka SDS Janeza Janše so v zadnjih dneh intenzivno potekala, prvaki strank naj bi se sestali tudi v ponedeljek zvečer, ko so po neuradnih informacijah Televizije Slovenija (TVS) tudi sklenili dogovor.
Vlado naj bi podprlo 51 poslancev
Portal Necenzurirano.si je sinoči poročal, da stranke SDS, NSi, SMC in Desus so sklenile dogovor o sestavi nove vlade, ki jo bo vodil predsednik največje parlamentarne stranke SDS Janez Janša. Vlado naj bi podprlo 51 poslancev, podpore vladi naj ne bi dal poslanec SMC Jani Möderndorfer, poleg omenjenih strank pa naj bi lahko Janševa vlada računala še na podporo predstavnikov obeh nacionalnih manjšin in enega člana stranke SNS oziroma člana stranke SAB, verjetno naj bi šlo za Marka Bandellija.
SDS naj bi si vzela pet ministrstev, še poroča omenjeni portal. Finance naj bi vodil Andrej Šircelj, ki je že bil državni sekretar na ministrstvu, zunanji minister pa naj bi poslal Anže Logar, sicer poslanec SDS.
Ministrstvo za infrastrukturo naj bi prevzel Andrej Vizjak, nekdanji minister za gospodarstvo in delo. SDS bi imela še ministrstvo za okolje in prostor, kulturo, kohezijo in za Slovence po svetu.
Predsednik NSi Matej Tonin pa, po poročanju omenjenega portala ne bo predsednik parlamenta temveč naj bi prevzel ministrstvo za notranje zadeve.
"Novega predsednika državnega zbora bo izbirala SMC kot druga največja vladna stranka. Med kandidati se za drugo najpomembnejšo funkcijo v državi omenjajo Igor Zorčič, predsednik poslanske skupine SMC, Janja Sluga in Miro Cerar," še poroča Necenzurirano.si.