Poletje je pred vrati, s tem pa tudi prve napovedi o tem, kakšno vreme nas čaka v juniju. Kljub temu velja opozoriti, da je dolgoročne napovedi treba jemati z rezervo.
Kot kaže, bomo imeli v Evropi v drugi polovici junija nadpovprečno visoke temperature, izjemi bosta Francija in sever Španije. Na Hrvaškem naj bi se temperature gibale okoli okrog 30°C. Več padavin je mogoče pričakovati na območju severozahodne Evrope in v osrednjih delih severno od Alp. Manj padavin bo na jugu, severu in vzhodu Evrope. Ob tem na spletnem portalu Severe Weather opozarjajo, da so padavine odvisne tudi od vlage in oblačnosti, ki ju je precej težje napovedati kot temperaturne vzorce. Zato je napoved padavin za daljša obdobja manj zanesljiva.
Leljak po ponedeljkovi ujmi napovedal denarno pomoč prizadetim
V ponedeljek popoldne se je "razživelo" vremensko dogajanje na vzhodu Slovenije, so sporočili iz Agencije RS za okolje (Arso). Navedli so dve stacionarni nevihti z močnejšimi nalivi. Prva izrazitejša južno od Ptuja, druga pa v delu Bele krajine, v bližini Metlike. Nevihte se bodo nadaljevale tudi v naslednjih urah.
Na facebook strani neurje.si so poročali o "lijakastih oblakih" na Ptujskem in da ni veliko manjkalo do tornada.
Močno neurje je zvečer zajelo tudi Radence. Imeli so kar 35 prijav dogodkov ter aktivirali sedem prostovoljnih gasilskih društev. Župan Roman Leljak je na svojem facebook profilu zapisal, da gre za katastrofo. Hudo naj bi bilo na območju Boračeve, Leljak pa je vsem na tem območju, ki jim je poplavilo, obljubil, da bo že v torek na izredni seji občinskemu svetu predlagal, da občina še ta teden vsaki hiši izplača po tisoč evrov pomoči.
Krajevna neurja so čez dan in predvsem proti večeru povzročila največ težav na območjih občin Majšperk, Videm, Žetale, Ptuj, Laško in Ravne na Koroškem. Meteorna voda je zalivala predvsem kletne prostore objektov, sprožili so se tudi štirje zemeljski plazovi, so sporočili iz Uprave RS za zaščito in reševanje.
Na upravi so čez dan zabeležili 28 dogodkov, v katerih je posredovalo 28 gasilskih enot.
V torek bo spremenljivo do pretežno oblačno, predvsem sredi dneva in popoldne bodo krajevne plohe in nevihte. Najnižje jutranje temperature bodo od 9 do 14, najvišje dnevne od 20 do 25 stopinj Celzija.
V sredo bo delno jasno, zjutraj bo ponekod po nižinah megla ali nizka oblačnost. Popoldne bodo možne posamezne krajevne plohe in nevihte, ki bodo verjetnejše v hribovitih krajih. Zapihal bo jugozahodnik. V četrtek bo večinoma sončno, več oblačnosti bo občasno v zahodnih krajih. Popoldne bo možna kakšna ploha ali nevihta. Postopno bo topleje. (STA, Va)
Za zadnji teden junija trenutne vremenske napovedi kažejo nižje temperature za severozahodno in severno Evropo, medtem ko se bo večina južne, vzhodne in delno srednje Evrope soočala s temperaturami, ki bodo višje od običajnih.
V zahodni in srednji Evropi bo v zadnjem tednu junija možnost neviht večja, pričakovati je tudi povečano količino padavin nad severno Evropo, bolj sušne razmere pa naj bi bile nad južnimi in vzhodnimi deli celine.
ZN: Vrnitev La Nine bi lahko znižala globalne temperature
Vrnitev vremenskega pojava La Nina bi lahko nekoliko znižala globalne temperature, je danes sporočila Svetovna meteorološka organizacija (WMO). Vpliv pojava bo mogoče čutiti v prihodnjih mesecih, saj pojav El Nino kaže znake, da se bliža koncu. Kljub prihodu La Nine pa ta agencija ZN opozarja, da bodo globalne temperature dolgoročno še naraščale.
La Nina nastane, ko močan veter odpihne tople površinske vode v delih Tihega ocena in na površje namesto njih pride hladnejša voda. Vremenski pojav lahko v različnih delih sveta povzroči močne vetrove in padavine, s tem pa tudi nekoliko zniža tamkajšnje temperature.
Kot napoveduje WMO, za obdobje od julija do septembra obstaja 60-odstotna verjetnost, za obdobje od avgusta do novembra pa 70-odstotna verjetnost pojava La Nine. Verjetnost vrnitve El Nina, ki je povezan z dvigom temperatur po vsem svetu, je zanemarljiva, dodaja organizacija.
V ZDA se že pripravljajo na prihod La Nine
Tudi zaradi El Nina je bil od junija lani za vsak mesec dosežen nov temperaturni rekord, leto 2023 pa je bilo najtoplejše leto v zgodovini meritev. WMO ob tem opozarja, da se bo kljub pojavu La Nina planet še naprej segreval, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Konec El Nina ne predstavlja premora pri dolgoročnih podnebnih spremembah, saj se bo naš planet še naprej segreval zaradi toplogrednih plinov," je poudaril namestnik generalnega sekretarja WMO Ko Barrett. Pri tem je spomnil, da je tokratni pojav El Nina eden od petih najmočnejših v zgodovini.
V ZDA se medtem že pripravljajo na prihod La Nine, ameriška agencija za oceane in ozračje NOAA pa med junijem in novembrom pričakuje pojav med štiri in sedem večjih orkanov.
S hudo vročino pa se trenutno spopadajo predvsem v Indiji, kjer je za posledicami visokih temperatur umrlo več kot 50 ljudi, poroča britanski BBC. Vročina v Indiji je bila v zadnjih dveh tednih neizprosna, saj so se temperature na nekaterih krajih povzpele do 50 stopinj Celzija. (STA)