Novi predsednik ustavnega sodišča Čeferin: Če smo ob koncu epidemije verjeli, da je najhujše za nami, smo se žal motili

Va, STA
19.12.2024 16:12

Tudi v trenutkih največje družbene krize je treba spoštovati ustavo in zakon.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
S slavnostne seje na ustavnem sodišču. V sredini sta nova predsednik in podpredsednica ustavnega sodišča dr. Rok Čeferin in dr. Neža Kogovšek Šalamon.  
Robert Balen

Ustavno sodišče bo tudi v prihodnje dosledno izpolnjevalo dolžnosti najvišjega varuha človekovih pravic in temeljnih svoboščin, je ob dnevu ustavnosti izpostavil novi predsednik dr. Rok Čeferin. V nagovoru na slavnostni seji ob dnevu ustavnosti je uvodoma spomnil, da se je ustavno sodišče v času epidemije covida-19 znašlo pred zahtevnim izzivom. Morali so odločati o skladnosti vladnih ukrepov z ustavo, pri iskanju odgovorov na ta vprašanja pa se nismo mogli opreti na preteklo sodno prakso, ker je takrat še ni bilo.

Čeprav so bile njihove odločitve takrat pogosto deležne kritik, tudi zavajajočih ali ideološko obarvanih, pa novi predsednik ustavnega sodišča ne dvomi, da je ustavno sodišče pri odločanju izhajalo iz pravega izhodišča, "in to je, da je treba tudi v trenutkih največje družbene krize spoštovati ustavo in zakon".

Če smo ob koncu epidemije verjeli, da je najhujše za nami, pa smo se žal motili, tudi ugotavlja Čeferin. V Evropi namreč divja vojna, priče smo oboroženim spopadom na Bližnjem vzhodu in v drugih delih sveta. "Na področju varstva človekovih pravic je morda danes pred nami celo več izzivov, kot jih je bilo med pandemijo," je opozoril.

Oboroženi konflikti in klimatske spremembe bodo okrepili migracije v Evropo, je dodal. "In bojim se, da bomo kmalu postavljeni pred težko odločitev o tem, katere begunce lahko iz humanitarnih razlogov sprejmemo in katerih ne moremo več sprejeti in jih bomo morali zavrniti," je izpostavil.

Med izzivi je izpostavil tudi hiter razvoj umetne inteligence. Živimo namreč v času, ko vojaška orodja umetne inteligence na podlagi vgrajenih algoritmov sama izbirajo tarče, na katere se pošljejo izstrelki, in ko lažne novice preplavljajo družbo, njihovi avtorji oziroma avtorji algoritmov, ki jih ustvarjajo, pa z njimi manipulirajo z javnim mnenjem in vplivajo na rezultate volitev. Spomnil je, da je po drugi svetovni vojni in holokavstu na pogorišču Evrope nastal pravni red, ki je bil utemeljen na svobodnih medijih, svobodnih volitvah, prepovedi diskriminacije, vladavini prava in neodvisnem sodstvu. Čeferin verjame, da lahko izhod iz globalne krize, v kateri smo, temelji samo na spoštovanju teh vrednot. "In nikakor ne na maksimi nujnost ne pozna zakona," je izpostavil.

K temu lahko in moramo prispevati vsi, največja odgovornost pa leži na organih oblasti, ki imajo največ vzvodov za varstvo demokratične ureditve, je opozoril.

Zagotovil je, da bo ustavno sodišče tudi v prihodnje odločno in dosledno izpolnjevalo svoje dolžnosti najvišjega varuha ustavnosti, zakonitosti in človekovih pravic ter temeljnih svoboščin.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta