Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) je sicer zadovoljna s sprejetimi protikoronskimi paketi, vendar od ministra za delo Janeza Ciglerja Kralja, ki je bil danes povabljen na sejo upravnega odbora OZS, pričakuje nadaljevanje ukrepov. "Predvsem podaljšanje ukrepa subvencioniranja čakanja na delo do konca tega leta in neki temeljni osebni dohodek za samozaposlene, saj nekatera podjetja še vedno ne delajo kot pred izbruhom novega koronavirusa in jih je treba ohraniti pri življenju," je pojasnil predsednik OZS Branko Meh.
Tudi o dolgotrajni oskrbi
OZS sicer podpira osnutek novega zakona o dolgotrajni oskrbi, saj je prav, da starostnikom na jesen življenja pripada ustrezna oskrba. A problem je predlagana prispevna stopnja, izpostavil Branko Meh. Napovedal je, da bodo vanjo privolili, če bo država hkrati znižala prispevke na delo, tako da bodo primerljivi tistim v drugih državah.
Minister Cigler Kralj je ob tem pojasnil, da je osnutek zakona v še "zelo surovem stanju". Za trenutno predlagano prispevno stopnjo v višini 1,47 odstotka stoji minister za zdravje Tomaž Gantar, ki številk še ni usklajeval ne z ministrstvom za delo ne z ministrstvom za finance. Bo pa vsekakor treba poiskati manjkajočih 325 milijonov evrov. Možnost vidi tudi v novi dajatvi v okviru dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.
Na čakanju na delo je še okoli 25.000 ljudi, kar je približno toliko kot julija.
Za uveljavljanje subvencioniranega krajšega delovnega časa je bilo do vključno nedelje oddanih 7765 vlog za 40.743 zaposlenih.
Minister pravi, da obstaja možnost skrajšanja bolniške v breme delodajalca s 30 na 15 delovnih dni.