Ocena IMF: Slovenija letos z dvoodstotno rastjo in prihodnje leto z 2,5-odstotno

STA, Va
16.04.2024 15:30

Povprečna inflacija naj bi po najnovejši gospodarski napovedi Mednarodnega denarnega sklada (IMF) letos dosegla 2,7 odstotka, prihodnje leto pa dva odstotka.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

Kot kaže ocena iz najnovejšega poročila o svetovnih gospodarskih obetih, danes objavljena v sklopu spomladanskega srečanja IMF in Svetovne banke, bo slovenska gospodarska rast  letos v skladu z januarskimi ocenami, ki so jih v okviru rednih letnih posvetovanj podali predstavniki misije IMF v Sloveniji. Bo pa letošnja rast za 0,2-odstotne točke nižja od napovedi, ki jo je sklad objavil lani oktobra.

Gibanje inflacije prav tako ostaja v skladu z januarskimi pričakovanji IMF. Letos se bo znižala na 2,7 odstotka, prihodnje leto upadla na dva odstotka. IMF je sicer lansko jesen pričakoval, da bo rast cen življenjskih potrebščin letos precej višja, namreč 4,2-odstotna.

IMF v danes objavljene poročilu navaja, da bo presežek na tekočem računu plačilne bilance, ki ga je lansko jesen za letos ocenil na 3,8 odstotka, po sedanji napovedi znašal 2,7 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP). V letu 2025 naj bi se še znižal - na 2,1 odstotka BDP.

Razmere na slovenskem trgu dela ostajajo pozitivne in stabilne. Stopnja anketne brezposelnosti naj bi letos znašala 3,7 odstotka, kar je 0,1 odstotne točke boljše od prejšnje ocene IMF. Prihodnje leto naj bi dosegla 3,8 odstotka, kar je v skladu z jesensko oceno.

Januarja je vodja misije IMF v Sloveniji Donal McGettigan ocenil, da slovenski finančni sistem ostaja odporen na povečane izzive, a da država potrebuje strukturne reforme, med drugim pri pokojninskem in zdravstvenem sistemu, davkih in plačah v javnem sektorju. Lanske ujme so znova izpostavile tudi pomen boja proti podnebnim spremembam in prilagajanja na njihove posledice, je opozoril.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta