Odprto pismo: Slovenija naj EU in Nato pozove k napotitvi pogajalske delegacije v Moskvo

STA, A.L.
18.10.2022 11:43

Vlada naj predstavi konkretno pobudo za prekinitev ognja in za začetek pogajanj o prihodnjem sobivanju in sožitju med EU in Rusijo, je skupina več kot 40 podpisnikov zapisala v pozivu premierju Golobu in ministrom.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Igor Napast

Slovenska vlada naj EU in zvezo Nato pozove k odločni diplomatsko-politični mirovni pobudi in napotitvi delegacije v Moskvo, ki naj preveri pripravljenost Rusije na pogajanja, je v odprtem pismu, ki ga je naslovila na predsednika vlade Roberta Goloba in ministre, pozvala skupina državljanov s prvopodpisanima Spomenko Hribar in Aureliem Jurijem.

Vlada naj predstavi konkretno pobudo za prekinitev ognja in za začetek pogajanj o prihodnjem sobivanju in sožitju med EU in Rusijo, je skupina več kot 40 podpisnikov zapisala v pozivu premierju Robertu Golobu in ministrom.

Zgolj vztrajanje pri sankcijah proti Rusiji namreč, kot opozarjajo, vodi le k podaljševanju in stopnjevanju konflikta ter poglabljanju stisk in negotovosti ljudi tudi v članicah EU, medtem ko se stvari ob grožnjah z jedrskim orožjem nevarno bližajo katastrofi neizmerljivih razsežnosti.

"Volili smo spremembo oblasti, volili smo vas"

Podpisniki so kritični do vlade in opozarjajo na popolno kontinuiteto s politiko prejšnje vlade, ki je, kot so opozorili, v imenu enotnosti v EU in Natu slepo in nekritično sledila vsemu, o čemer so odločali vodilni pod vodstvom politike ZDA.

"Volili smo spremembo oblasti, volili smo vas, ker smo hoteli drugačno politiko vladanja, tudi na področju zunanje politike, zlasti v odnosu do ključnega in morda usodnega izziva človeštva," so med drugim zapisali v odprtem pismu.

Od vlade pričakujejo, da pozovejo vodstvi Nata in EU k pogovorom z Moskvo, pri čemer bi Slovenija aktivno sodelovala, v nasprotnem primeru pa naj ne da soglasja k novim sankcijam proti Rusiji in nadaljnjemu oboroževanju Ukrajine.

Med drugim so opozorili, da Evropa ploska ukrajinskemu predsedniku Volodimirju Zelenskemu, ki se zahvaljuje za pomoč in prosi za dodatno, kar je razumljivo in prav, vendar pa da bi morali reči odločen ne, ko ruske turiste označi za vojne zločince in teroriste, ki ne smejo v Evropo.

Ruske begunce bi morali, še posebej v luči dogajanj po Putinovem vpoklicu rezervistov, obravnavati z enako odprtostjo kot ukrajinske, ocenjujejo podpisniki poziva. Kot dodajajo, bi morali nedvoumno zavrniti tudi pozive Zelenskega k takojšnjemu sprejemu Ukrajine v Nato.

Ravnanje ruske vojske in predsednika Putina je vredno obsojanja, Rusija je z napadom na neodvisno in suvereno Ukrajino zagrešila zločin, za katerega bo moral Putin odgovarjati, vendar je zdaj potreben razmislek o tem, kako dalje, saj smo že pri grožnjah z atomsko bombo, še opozarjajo podpisniki.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta