Potem ko je Radio Slovenija poročal o odpuščanju kar 120 ljudi v podjetju Boxmark Leather iz Kidričevega, ki proizvaja usnjene prevleke za avtomobilsko in letalsko industrijo, smo za pojasnila povprašali direktorja Marjana Trobiša. Dejal je, da delijo usodo zmanjšanja naročil v avtomobilski industriji: "Žal beležimo več kot 20 odstotkov manj naročil in temu moramo prilagoditi tudi potrebe po kadrih. Po programu presežnih delavcev, ki smo ga uskladili s sindikati in svetom delavcev, bomo morali odpustiti 120 ljudi, in sicer do konca oktobra prvih 60 in nato še 60 do konca leta." Trobiš je še pojasnil, da sledijo socialnim kriterijem, vsem zaposlenim glede na delovno dobo v podjetju pripada tudi odpravnina. Prav tako se bodo z njimi individualno pogovorili in jim poizkušali najti delo pri drugih delodajalcih.
Marjan Trobiš, ki je tudi predsednik Združenja delodajalcev Slovenije, je dejal še, da se vsem zahvaljuje za dobro opravljeno delo v podjetju, kjer pa bo poslej ostalo le še 380 zaposlenih. Ti se bodo ukvarjali z razvojem izdelkov z višjo dodano vrednostjo, serijske proizvodnje pa zaradi nekonkurenčnega poslovnega okolja v Sloveniji ne bodo imeli več. "Vedno višji stroški dela ter okoljske in druge dajatve žal enostavno ne omogočajo več rentabilnega poslovanja," je pojasnil Trobiš in na vprašanje, ali selijo proizvodnjo, odgovoril, da ne. Boxmark ima namreč tovarne še v sosednji Hrvaški, v Bosni in Hercegovini in v Mehiki. Leta 2015 je Boxmark zaposloval še preko 2000 delavk in delavcev. 1450 konec leta 2019, v koronskem letu 2020 pa se je to število več kot prepolovilo, na 659. Konec letošnjega leta naj bi jih bilo le še 380. Ti se bodo posvetili projektom za letalsko industrijo, kjer pridobivajo nova naročila. Ob letalski družbi Emirates so namreč sklenili posle še z nemško Lufthanso.
Tomaž Žirovnik, vodja ptujskega zavoda za zaposlovanje, se nadeja, da bo večina odpuščenih lahko našla novo zaposlitev. Nekaj podjetij je že izrazilo pripravljenost zaposliti te delavce. "V glavnem gre za delavke, nekaj podjetij se zanima, eno od večjih ptujskih podjetij iz živilske panoge je zelo zainteresirano. Tu je tudi socialno varstvo, ki v zadnjih mesecih ali pa že celo zadnje leto nujno potrebuje delavce, ki so se seveda pripravljeni nekako prilagoditi," je še dejal za Radio Slovenija.