Odbor državnega zbora za infrastrukturo, okolje in prostor je danes izglasoval več sprememb zakona o vodah. Med drugim je skozi sito spolzel tudi sporni amandma, ki dovoljuje gradnjo na vodovarstvenih območjih. Minister za okolje Andrej Vizjak je poslance, ki so zadevo problematizirali zavrnil tudi z argumentom, da je "cela Ljubljana zgrajena na vodovarstvenem območju". Zakon prinaša še druge spremembe. "Olajšamo malemu obrtniku, podjetniku, da ob pravilni presoji na vodovarstvenem območju zgradi manjši obrat, ob obali bodo lahko tudi občine gradile manjše objekte ob vodah, recimo kakšno čolnarno", je dodal minister Vizjak na očitek opozicije o tem, da je bil zakon o vodah spreminjan tudi na pobudo ministrstva za gospodarstvo. Da okoljske politike vodi gospodarstvo in da minister dela usluge ne okolju, temveč gospodarstvu, menijo tudi nevladniki, ki so skupaj z opozicijo nasprotovali sprejemanju zakona po hitrem postopku, a bili preglasovani.
Proti tudi komunalna podjetja, ki skrbijo za kakovost pitne vode
"Obstoječi Zakon o vodah ščiti vodne vire pred ogrožanjem kakovosti voda ali vplivom na njihovo izdatnost in pretočnost," pravijo v društvu Eko krog. "Kaj se bo zgodilo v praksi, kaže primer iz Kanala ob Soči. Spremembe zakona bi omogočile legalizacijo do sedaj nelegalne prakse z oskrbo s pitno vodo več kot 1000 prebivalcev. V vodarni Močila se je več let brez ustreznega vodnega dovoljenja uporabljalo vodni vir v neposredni bližini parcelne meje industrijskega območja cementarne, ki je pravzaprav črpališče tehnološke vode. Če bodo predlagane spremembe Zakona o vodah sprejete, se bo to stanje legaliziralo, v ničemer pa prispevalo k boljši kakovosti pitne vode za prebivalce. Bodo pa spremembe odprle možnost, da se podobno in popolnoma legalno lahko zgodi kjerkoli v državi, na kateremkoli vodovarstvenem območju. Zakon o vodah se sprejema z oznako, da gre za manj pomembne spremembe predpisov. O njih naj bi jutri že razpravljal Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor. Nevladne organizacije zato poslance pozivajo k umiku predlaganih sprememb Zakona o vodah ter ohranitvi vseh varovalk za zaščitno vodnih virov brez vsakršnih izjem."
K zavrnitvi je pozvala tudi zbornica komunalnega gospodarstva, ki združuje upravljavce vodovodnih sistemov. Pozivajo naj gradnja na vodovarstvenih območjih ostane strogo regulirana in tako naj pitna voda ostane zavarovana kot je doslej.