"S temi ukrepi sem zadovoljen, seveda je vedno vrag v podrobnostih," je o napovedanih vladnih ukrepih za blaženje posledic epidemije covida-19 dejal vodja poslanske skupine SD Matjaž Han. Povedal je, da ko bodo dokumente sprejeli in pregledali, se bo verjetno našla "kakšna pomanjkljivost". Je pa poudaril, da bo treba vladi pomagati pri sprejemanju zakonov, zlasti zaradi težav, ki jih imajo ljudje: "Če bomo vsi skupaj naredili ta korak naprej, upam, da bomo prišli relativno neranjeni iz te situacije."
Da v stranki pozdravljajo "vse ukrepe, ki zagotavljajo socialno varnost posameznikov in stabilnost socialne države", so napovedali v SAB. Ob tem pojasnjujejo: "Pomoč države je še posebej pomembna za okrog 100.000 samozaposlenih, za katere je mnogo bolje, da prejmejo določeno nadomestilo s strani države, kot pa zapirajo svoja podjetja in preidejo na zavod za zaposlovanje. Prav tako je zelo pomembna pravočasna intervencija države v gospodarstvo, da ne izgubimo preveč delovnih mest." Pozdravljajo namero vlade, da bo vse prispevke delavcev, ki na delo čakajo na domu, krila država. "Še zlasti je pomembno, da ne pozabimo na najranljivejše – otroke in starejše. S tega vidika je predlagan solidarnostni dodatek za upokojence z najnižjimi pokojninami več kot nujen ukrep," so dodali in izpostavili, da "ko gre za ljudi, mora država ukrepati takoj". Spomnili so še: "Leta 2013 smo z velikim finančnim vložkom sanirali banke zato, da smo pomagali ljudem. Državni dolg se je takrat povečal, ampak to je cena, če želiš poskrbeti za ljudi. In enako se bo zgodilo zdaj. V SAB za razliko od SDS leta 2013 do tega ne bomo kritični, pa četudi vsi vladni ukrepi pomenijo veliko povečanje dolga države. To je v tem trenutku enostavno treba narediti."
V Levici ugotavljajo, da je v vladnem paketu upoštevan dobršen del tistega, na kar so sami opozarjali. Koordinator Levice Luka Mesec je poudaril, da mora biti pomoč v čim večji meri usmerjena k zaščiti ljudi, nagrajevanju tistih, ki delajo in so vsak dan izpostavljeni tveganjem, in ne sme biti popolnoma brezpogojna. Kot pravi Mesec, bo vlada precej brezpogojno stotine milijonov evrov razdeljevala podjetjem. V Levici pa jo pozivajo, naj tem podjetjem predlaga, da dvignejo plače zaposlenim, pol dviga plač pa naj subvencionira država. Pomoč podjetjem naj bo pogojevana tudi tako, da jo bodo dobila tista podjetja, ki ne bodo odpuščala, in tista, ki svoje delavce na delovnih mestih ustrezno zaščitijo, po poročanju STA predlagajo v Levici. Ob tem bi bilo, kot pravi Mesec, vredno razmisliti, da ob pomoči država tudi sama vstopa v lastniške deleže podjetij, da denarja ne daje popolnoma brezpogojno in nepovratno. Mesec je pozdravil rešitvi za v času epidemije koronavirusa prizadete samozaposlene, tako pri plačevanju prispevkov, ki jih bo zanje v pokojninsko in zdravstveno blagajno nakazovala država, kot glede pomoči v višini 70 odstotkov neto minimalne plače. Kot je dejal Mesec, je pa za Levico nesprejemljivo, da bo vsak samozaposleni, ki bo zaprosil za pomoč, očitno javno izpostavljen, da se jih bo "nabijalo na nek sramotilni steber". Poleg tega bi po njegovih besedah morali biti samozaposleni upravičeni do nadomestila tiste plače, za katere prispevke si plačujejo, in ne le v višini 70 odstotkov minimalne plače. Sicer pa v Levici pozdravljajo, da bo vlada pomagala upokojencem z najnižjimi pokojninami, in poudarjajo, da morajo dostojne pokojnine ostati prioriteta tudi po krizi.
Pergam: Dober temelj
Ukrepi so primarno osredotočeni na ohranjanje delovnih mest in zaščito socialno-ekonomskega položaja delavcev ter predstavljajo dober temelj za nadaljevanje gospodarske aktivnosti po koncu epidemije, ocenjujejo v Konfederaciji sindikatov Slovenije Pergam. Kot je pojasnil predsednik Pergama Jakob Počivavšek, predloge načeloma podpirajo, "vsekakor pa je treba počakati tudi na predlog zakonskega besedila". Na zakon bodo počakali tudi pri ZSSS, je za Večer povedala predsednica Lidija Jerkič. Šele nato, ko bodo ukrepe natančno preučili, jih bodo komentirali. (STA, TM)
GZS: Učinkovite rešitve
Predlogi sledijo potrebam gospodarstva in večinoma prinašajo učinkovite, hitre in preproste rešitve, ocenjujejo v GZS. Želijo si, da bodo ukrepi čim prej zaživeli v praksi, in pričakujejo tudi napovedani drugi paket ukrepov. "Predlog v znatni meri sledi predlogom GZS in potrebam gospodarstva. Večina ukrepov prinaša učinkovite, hitre in preproste rešitve. Seveda upamo, da ne bo zapletov pri izvedbi," je v video nagovoru ocenil predsednik Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Boštjan Gorjup. (DR)
Vključene tudi nevladne organizacije
Smernice ne ločijo med različnimi pravno-statusnimi oblikami delodajalcev. V Centru nevladnih organizacij (CNVOS) so zadovoljni, saj razumejo, da to pomeni, da bodo do ukrepov in pomoči za ohranjanje delovnih mest lahko dostopali tudi zavodi, ustanove, društva in mladinski centri, ki so bili prej izvzeti. Uradne potrditve njihove interpretacije od vladnega urada za komuniciranje včeraj sicer še niso prejeli. Dodajajo pa nevladniki, da bodo zagotovo budno bdeli nad "superkoronazakonom", ki naj bi ga ta teden pripravila vlada. "Da se ne bi kje zalomilo," pojasnjujejo.