Okužbe: Hojs trdi, da je Ljubljana med najbolj kritičnimi občinami, kaj pa pravi analiza dejanskih podatkov?

M.R.
11.10.2020 14:51

Avtorje spletnega portala Covid-19 sledilnik smo prosili, da podajo oceno glede kritičnosti širjenja okužb v Ljubljani.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
BOBO

Notranji minister Aleš Hojs je v četrtek na novinarski konferenci ob predstavitvi novih ukrepov za omejevanje širjenja koronavirusa dejal, da je nedvomno dejstvo, "da je Ljubljana, ena od tistih na špici z okuženostjo". "Morda je v tem trenutku glede na število prebivalcev pred njo samo še Črna ali pa kakšna taka manjša občina. Torej Ljubljana je s tega vidika kritična," je dodal.

Za oceno njegove izjave smo prosili avtorje spletne strani Covid-19 sledilnik. Ti so nam na podlagi podatkov, ki so bili na voljo v petek, odgovorili, da je na podlagi razpoložljivih podatkov Ljubljana med občinami v Sloveniji 58. po 14 dnevni incidenci na 100.000 prebivalcev (160). 

Hkrati je na 65. mestu po 7-dnevni incidenci (100 oziroma ekvivalentno 14-dnevni incidenci 200), na 96. mestu po 7-dnevni incidenci čez 1 teden (166 oziroma ekvovalentno 14-dnevni incidenci 332) ter na 104. po hitrosti rasti (66-odstotna rast 7-dnevne incidence v enem tednu). 

Pri tem poudarjajo, da to v resnici ne pove kaj dosti o kritičnosti Ljubljane oz. drugih krajev. Razložili so tudi, v čem je problem. "Na zanesljivost podatkov namreč vplivata tudi število oz. delež pozitivnih testov, opravljenih pri ljudeh z bivališčem v Ljubljani - s tem podatkom za Ljubljano pa žal ne razpolagamo," so pojasnili in dodali, da bi za opredelitev kritičnosti posameznih mest potrebovali tudi podatke o načinu oz. grozdih okužb. Take podatke so na primer dobili iz Pivke in Koroškem.

"Število 471 novih primerov v zadnjih dveh tednih za Ljubljano bi lahko razumelo zgolj v kontekstu, ali gre to za povsem ločene primere ali pa za nekaj večjih izbruhov na delovnih mestih, v šolah in podobno. Teh podatkov za posamezne kraje v Sloveniji na žalost nimamo," so zaključili.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta