#OkvirPomoči: izbrani so trije najperspektivnejši trajnostni projekti

Oglasno sporočilo Oglasno sporočilo
25.11.2022 14:40

V projektu #OkvirPomoči, ki je potekal že tretje leto, in s katerim so v NLB Skupini po vsej regiji, kjer delujejo, tokrat iskali trajnostne rešitve za izzive prihodnosti, je sodelovalo kar 300 podjetij.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Arhiv naročnika

Med njimi je prvostopenjska komisija najprej izbrala po 10 finalistov z vsakega trga, med temi pa je nato mednarodna strokovna komisija izbrala tri najboljše, za katere so v NLB Skupini pripravili sponzorska sredstva v višini 100.000 evrov, medtem ko jim bo svetovalna hiša Deloitte nudila 8-urno brezplačno strokovno svetovanje o uspešni vpeljavi trajnostnega poslovanja v strateške in operativne procese podjetja.

Prvouvrščeno podjetje prihaja iz Slovenije. ANTEJA ECG je s projektom Value Chain Generator (VCG.AI) razvil orodje za generiranje trajnostnih verig vrednosti, ki za ustvarjanje novih verig in povezovanje deležnikov v regiji in širše uporablja umetno inteligenco in velepodatke. »VCG.AI se uvršča neposredno na področje krožnega gospodarstva, saj med deležniki v različnih panogah povezuje materialne tokove, surovine, pol-izdelke in odpadke na vhodu in izhodu in na tak način gradi trajnostne vrednostne verige,« pravijo.  S svojo rešitvijo želijo v petih letih poskrbeti za 30.000 ton manj emisij CO2 in več kot 100.000 ton manj odpadkov.

Mateja Dermastia, Anteja ECG
Arhiv naročnika

V srbskem podjetju Smart Watering Solutions (drugo mesto) so svoja prizadevanja za trajnostno prihodnost usmerili v trajnostno pridelovanje hrane, natančneje v razvoj avtomatiziranih namakalnih sistemov, ki delujejo s pomočjo senzorjev in mobilne aplikacije, poleg prispevka k preskrbi s hrano pa zagotavljajo tudi prihranek pri porabi vode. Projekt regionalno vpliva na trajnost kmetijstva, produkt, ki se razvija, pa ima potencial za preboj na svetovni trg.

Lazar Jovanović, Smart-Watering
Arhiv naročnika

»Varstvo gozdov pred požari je izziv vsake države, Črna gora pa pri tem ni izjema, saj zaradi požarov vsako leto utrpi veliko škode,« pa pravijo v tretjeuvrščenem podjetju Montex Elektronika, kjer so se v zvezi s tem odločili nekaj ukreniti. Tako so na podlagi raziskav začeli iskati rešitev za preprečevanje tveganj požarov in zmanjšanje njihovih posledic ter razvili Mokos, platformo za zgodnje odkrivanje požarov in pravočasno obveščanje pristojnih služb prek centra za aktivno spremljanje. Projekt je vpet v lokalno okolje, saj ob prijavi potencialnega požara poenoti in koordinira delo več služb in občanov.

Aleksandar Radulović, Montex-elektronika
Arhiv naročnika

»Navdušeni in ponosni smo, da smo lahko s projektom #OkvirPomoči v svoji domači regiji, Jugovzhodni Evropi, tokrat spodbudili razmišljanje o trajnostni prihodnosti in poiskali podjetja, ki bodo ta cilj pomagala doseči. Projekt je pokazal, da ljudi, ki razmišljajo odgovorno in daljnosežno ter poskušajo s svojimi dejanji poskrbeti za boljšo kakovost bivanja, ni malo. In če je moč soditi po idejah in inovativnosti podjetij, ki so sodelovala v razpisu, se nam za trajnostno prihodnost ni treba bati,« je ob razglasitvi regijskih zmagovalcev projekta poudaril predsednik uprave NLB Blaž Brodnjak in hkrati čestital najboljšim trem.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.