Opozorilni klic iz Celja zaradi pomanjkanja kadrov

Rozmari Petek
01.07.2021 17:05
Tuja delovna sila ne more biti edina rešitev, predvsem pa je treba v tem primeru razdelati politiko migracij in integracij.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sašo Bizjak

"Nimamo kadrov v nobenem profilu. Krpamo. Ni kuharjev, ni natakarjev, ni voznikov, ni mehanikov, ni skladiščnikov," našteje celjski podjetnik, podpredsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Peter Pišek. "To ni le moj problem, to je vseslovenski problem. Ni odgovor, da imajo vsi ta problem. Zahtevamo rešitve, da bomo lahko delali." Strinja se z državno sekretarko z ministrstva za delo Matejo Ribič, da je treba uradno brezposelne segmentirati na tiste, ki so res nesposobni delati, in na take, ki so delovno sposobni. Slednje pa, tudi za njihovo dobro, prepričati, da bodo sprejeli tudi delo, ki je nižje od njihove uradne izobrazbe, sicer bodo izgubili socialno podporo. "Dela sposobne je treba prekvalificirati," meni Pišek, predvsem pa je treba davke razbremeniti, da bodo plače konkurenčnejše tistim v srednji in zahodni Evropi.

Pomanjkanje delovne sile podjetja rešujejo s tujo delovno silo. A tudi tu se zatika. Malo tudi po krivdi delodajalcev, doda direktorica celjskega zavoda za zaposlovanje Dubravka Milovanović. "Slovenija nima razdelane politike migracij, integracij. Da pripelješ delavca tujca, je naporen postopek; od urejanje dokumentacije do stanovanjske problematike, integracije, a vsi delodajalci ne razumejo, kaj pomeni ničelna toleranca. Ugotavljamo, da pripeljejo tujca, mu obljubijo marsikaj, potem pa te dogovore mirno povozijo."

Dodaja, da toliko prostih delovnih mest, kot jih je sedaj, ni bilo v zadnjih 15 letih. Dejanska slika se bo sicer pokazala, ko se bo državna koronska pomoč iztekla. Brezposelnih je na zavodu izredno malo. Konec maja jih je bilo v celjski enoti registriranih 2176 in njihovo število še pada. Od teh je polovica dolgotrajno brezposelnih in praktično nezaposljivih, nekaj je invalidov, zgolj tretjina prijavljenih je zmožna za delo. Tudi zato bi morali te evidence očistiti, so se strinjali udeleženci današnje debate na temo pomanjkanja kadrov, ki jo je organizirala celjska obrtno-podjetniška zbornica. "Na to je treba glasno opozarjati že zdaj, ne šele jeseni. Sicer bomo čez leto dni obstali," sklene Pišek.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta