Oranžni alarm: Drava že poplavlja, ponoči bo še narasla, v Dravogradu postavili bariere

STA, M.R.
16.11.2019 10:50

Hidrologi agencije za okolje (Arso) opozarjajo, da reka Drava poplavlja na izpostavljenih območjih vzdolž celotnega toka.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Hidrološko opozorilo za soboto
Arso

Na meji z Avstrijo ima Drava ustaljen pretok okoli 1100 kubičnih metrov na sekundo, v spodnjem toku, v stari strugi dolvodno od pregrade Markovec pa okoli 750 kubičnih metrov na sekundo.
V noči na nedeljo bDrava predvidoma še narasla in na meji z Avstrijo dosegla pretok okoli 1350 kubičih metrov na sekundo in bo tekom nedelje ter ponedeljka ustaljen. V nedeljo zvečer in noči na ponedeljek se bodo prehodno povečali lokalni dotoki v Sloveniji. Na območjih vzdolž Dravine struge velja tudi oranžni alarm.

V Dravogradu postavili bariere

Podžupan Dravograda Anton Preksavec je povedal, da so v občini postavili protipoplavne bariere ter aktivirali gasilce in civilno zaščito, vendar za zdaj ni nobenih težav. Večji val vode z avstrijske strani pričakujejo v nedeljo. Ves čas so tudi v stiku z avstrijskimi oblastmi. Na poplavljanje Drave so namreč pripravljeni tudi v kraju Labot na jugovzhodu avstrijske Koroške. Napovedali so, da bodo zaradi napovedanega obilnega deževja znižali gladino akumulacijskega jezera pri Velikovcu.

Morje ni povzročilo večjih težav

Zaradi visokega plimovanja morja in močnega vetra je tudi v petek poplavilo nekaj objektov in ulic na nižjih predelih obale v občinah Koper, Piran in Izola, zato je bila zvečer sprožena sirena javnega alarmiranja v Piranu in Izoli. A vode ni bilo toliko kot v minulih dneh, so pa zaradi močnega vetra zvečer za uro in pol zaprli koprsko pristanišče.
Kot poroča center za obveščanje uprave za zaščito in reševanje, so skupaj zabeležili osem dogodkov, v katerih so posredovali poklicni gasilci iz Kopra in prostovoljni gasilci iz Pirana, Izole in Pobegi-Čežarjev. Gasilci so postavljali vodne pregrade in protipoplavne vreče ter tako preprečili poplavljanje objektov.
Kljub temu pa poplavljanje morja večje škode ni povzročilo, saj vode ni bilo toliko kot v minulih dneh. Poleg tega so se po besedah poveljnika Civilne zaščite Piran Egona Štibilja krajani dobro pripravili in namestili protipoplavne vreče.

Zaprta Luka Koper

So pa zaradi močnega vetra v soboto zvečer začasno zaprli koprsko pristanišče. Luka Koper je bila za tovorni promet zaprta med 20.40 in 22.15.
Pripadniki civilne zaščite sicer ostajajo v pripravljenosti tudi v prihodnjih dneh, čeprav tako visokega plimovanja morja ni pričakovati. Glede na napovedi meteorologov Štibilj pričakuje, da bodo bolj kot morje naraščale reke v zaledju Istre.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta