Na meji z Avstrijo ima Drava ustaljen pretok okoli 1100 kubičnih metrov na sekundo, v spodnjem toku, v stari strugi dolvodno od pregrade Markovec pa okoli 750 kubičnih metrov na sekundo.
V noči na nedeljo bDrava predvidoma še narasla in na meji z Avstrijo dosegla pretok okoli 1350 kubičih metrov na sekundo in bo tekom nedelje ter ponedeljka ustaljen. V nedeljo zvečer in noči na ponedeljek se bodo prehodno povečali lokalni dotoki v Sloveniji. Na območjih vzdolž Dravine struge velja tudi oranžni alarm.
Opozorilo za prebivalce Barja
V Mestni občini Ljubljana (Mol) na možnost poplav ob koncu tedna posebej opozarjajo občane, ki živijo na in ob Barju ter ob vodotokih Ljubljanice, Gradaščice, Malega Grabna, Glinščice, Gameljščice, Gobovška in Besnice. Pozivajo jih, da se na morebitne poplave ustrezno preventivno pripravijo.
Dokajšnja polnost strug in Barja ter namočenost zemljine lahko ob močnejših padavinah privedeta do poplavljanja. Ni pa mogoče z gotovostjo trditi, da bo do poplav zares prišlo. Zaradi narave okoljskih procesov jih namreč ni mogoče natančno krajevno in časovno napovedati, so zapisali na spletni strani Mola.
Ljubljančanom svetujejo, naj spremljajo razvoj vremena oz. padavin in naraščanje voda ter očistijo rešetke in odprtine za odvodnjavanje meteorne vode. Ob morebitnem poslabšanju razmer, ki bi kazale na večjo verjetnost nastanka poplav, pa izvedejo še nadaljnje ukrepe.
Če bi do poplav zares prišlo, pa naj upoštevajo, da je smrtno nevarno zadrževanje v kletnih in drugih nižje ležečih prostorih ter na brežinah vodotokov, hoja po poplavni vodi, vožnja po poplavljenih cestah in reševanje vozila iz poplavne vode.
V Dravogradu postavili bariere
Podžupan Dravograda Anton Preksavec je povedal, da so v občini postavili protipoplavne bariere ter aktivirali gasilce in civilno zaščito, vendar za zdaj ni nobenih težav. Večji val vode z avstrijske strani pričakujejo v nedeljo. Ves čas so tudi v stiku z avstrijskimi oblastmi. Na poplavljanje Drave so namreč pripravljeni tudi v kraju Labot na jugovzhodu avstrijske Koroške. Napovedali so, da bodo zaradi napovedanega obilnega deževja znižali gladino akumulacijskega jezera pri Velikovcu.
Močni nalivi in veter
V noči na nedeljo in v nedeljo čez dan bodo v zahodni polovici Slovenije nastajali močnejši krajevni nalivi. Do nedelje zvečer bo predvidoma padlo od 50 do 100 litrov dežja na kvadratni meter.
V nedeljo zjutraj in dopoldne bodo lahko sunki jugovzhodnega vetra na Primorskem in v delu Notranjske presegali hitrost 80 kilometrov na uro.
Morje ni povzročilo večjih težav
Zaradi visokega plimovanja morja in močnega vetra je tudi v petek poplavilo nekaj objektov in ulic na nižjih predelih obale v občinah Koper, Piran in Izola, zato je bila zvečer sprožena sirena javnega alarmiranja v Piranu in Izoli. A vode ni bilo toliko kot v minulih dneh, so pa zaradi močnega vetra zvečer za uro in pol zaprli koprsko pristanišče.
Kot poroča center za obveščanje uprave za zaščito in reševanje, so skupaj zabeležili osem dogodkov, v katerih so posredovali poklicni gasilci iz Kopra in prostovoljni gasilci iz Pirana, Izole in Pobegi-Čežarjev. Gasilci so postavljali vodne pregrade in protipoplavne vreče ter tako preprečili poplavljanje objektov.
Kljub temu pa poplavljanje morja večje škode ni povzročilo, saj vode ni bilo toliko kot v minulih dneh. Poleg tega so se po besedah poveljnika Civilne zaščite Piran Egona Štibilja krajani dobro pripravili in namestili protipoplavne vreče.
Zaprta Luka Koper
So pa zaradi močnega vetra v soboto zvečer začasno zaprli koprsko pristanišče. Luka Koper je bila za tovorni promet zaprta med 20.40 in 22.15.
Pripadniki civilne zaščite sicer ostajajo v pripravljenosti tudi v prihodnjih dneh, čeprav tako visokega plimovanja morja ni pričakovati. Glede na napovedi meteorologov Štibilj pričakuje, da bodo bolj kot morje naraščale reke v zaledju Istre.