Čakam ministra Erjavca, da podrobnosti predstavi javnosti. Gre enostavno za to, da nismo želeli v neko avanturo, saj smo imeli določene indice, da zadeve niso sprejemljive." Tako je premier Marjan Šarec odgovoril v sobotnem intervjuju na naše vprašanje, ali je odlog nabave osemkolesnikov za formiranje bataljonskih skupin Slovenske vojske povezan predvsem z odnosi z Levico, ki vsaki vojaški nabavi nasprotuje. Na dodatno vprašanje, za kakšne indice gre, je odvrnil le, da "bi lahko zdrsnili v kakšne neprijetnosti", če bi nabavo oklepnikov nadaljevali. Proces nabave osemkolesnikov, ki naj bi v prihodnje tvorili hrbtenico ključne obrambne zmogljivosti, srednje bojne bataljonske skupine, je bil prekinjen, ko je parlamentarni odbor za zunanje zadeve zaradi nasprotovanja Levice prekinil obravnavo pobude za nabavo oklepnikov tipa Boxer nemškega proizvajalca Rheinmetall.
Šarčeva izjava vznemirila obrambno ministrstvo
Da je proces nabave oklepnikov do nadaljnjega odložen, je že konec minulega leta potrdil premier Šarec, obrambni minister Karl Erjavec pa je decembra v intervjuju za Večer na vprašanje o razlogih za prekinitev postopkov odvrnil: "Želje nekaterih v obrambnem sistemu so neskončne, viri pa omejeni. Zato sem sklenil, da še enkrat pregledamo vse dokumente, ali so skladni s predpisi in načrti modernizacije Slovenske vojske. Ker imam izkušnjo, kako se je načrtovalo, ko je šlo za nakup osemkolesnikov Patria, sem sklenil, da celotno zadevo še enkrat preverimo in preučimo."
Po naših preverjanjih gre za odpiranje starih strokovnih dilem, kaj Slovenska vojska potrebuje za izgradnjo zmogljivosti
Sumi korupcije ali že znane strokovne dileme
O tem, kaj bi lahko bilo ozadje odločitve za prekinitev postopkov nabave, kroži več špekulacij. Šarec je uporabil besede, ki bi lahko namigovale na odkritje sumov korupcije, vendar gre po naših preverjanjih bolj za odpiranje starih strokovnih dilem, kaj Slovenska vojska sploh potrebuje za izgradnjo tako imenovane srednje bojne bataljonske skupine.
Kaj je srednja bojna bataljonska skupina
Natovi standardi jasno določajo, katerim karakteristikam mora zmogljivost srednje bojne bataljonske skupine zadostiti. Gre sicer za zaupne standarde, a pred desetimi leti, ob prvem poskusu izgradnje dveh srednjih bataljonskih skupin s Patrijinimi oklepniki, je Dnevnik razkril, da mora imeti srednji bataljon najmanj 31 topov kalibra 25 milimetrov. Ognjena moč je namreč ključna karakteristika, ki določa oznako enote - lahki, srednji, težki. Naša država ima pri izgradnji omenjene zmogljivosti več možnosti. Ena je denimo zgraditi zahtevano zmogljivost z nadgradnjo starih patrij in tankov, kar je zelo konservativen pristop in povsem v nasprotju s sodobnimi trendi oboroževanja. Druga možnost je nabava novih, sodobnejših vozil, ki bi jih opremili z ustreznimi topovi za ofenzivno delovanje.
V pripravi nova taktična študija
Kljub temu da je bil proces nabave osemkolesnikov Boxer že v teku, se je nova vladna garnitura oktobra lani odločila za novo taktično študijo, ki nosi naslov Srednja bataljonska bojna skupina. V procesu obrambnega načrtovanja ima pomembno vlogo t. i. taktična študija. Ta naj bi opredelila, kakšno opremo, koliko ljudi in kakšno logistiko vojska potrebuje za to, da se lahko na sodobnem bojišču ustrezno odziva na tveganja in da ima v bojnem delovanju tudi ustrezno zaščito. Na podlagi taktične študije se v nadaljevanju pripravi vojaški nasvet, ki je osnova za investicijsko zasnovo. "Govoriti o njenih rezultatih in zaključkih ter posledicah je v tem trenutku še preuranjeno," sporočajo z ministrstva. Brez dvoma pa bo nova študija dala podlage za drugačno konfiguracijo vozil, kot so si jo zamislili v prejšnji vladi, ko so želeli kupiti vozila le delno opremljena z integrirano protioklepno raketno obrambo.