Potem ko so lani zaradi epidemije prvič v zgodovini prireditve odpovedali Agro, bo od 21. do 26 avgusta letos v Gornji Radgoni spet oživel največji kmetijsko-živilski sejem v regiji. Dogodek bo na neki način zaznamoval vrnitev industrije srečanj, ki je bila v lanskem in letošnjem letu med najbolj prizadetimi gospodarskimi panogami, saj so bile tovrstne dejavnosti skoraj v celoti onemogočene. A odprtje sejma je zasenčila poteza Združenja proizvajalcev in uvoznikov kmetijske in gozdarske tehnike, ki so se odločili, da na letošnji Agri ne bodo sodelovali. Z Agre se tako umika 25 velikih razstavljavcev, kar bo prav gotovo vplivalo na uspeh prvega pokoronskega sejma. V oči pa bode predvsem dejstvo, da se je za odhod z Agre odločila ravno skupina, ki je bila pobudnica za organizacijo konkurenčnega sejma kmetijske mehanizacije Agritech v Celju.
Miler: Ne bo nas zaradi ukrepov
Po besedah predsednika združenja Branka Milerja so se za to odločili izključno zaradi veljavnih ukrepov za preprečevanje širitve virusa. "Vsi razstavljavci bodo morali nositi maske. Vsakič, ko bo nekdo vstopil v traktor, ga bo treba za njim razkužiti. To je povezano s stroški, ki se nam ne bodo povrnili, če ne bo obiskovalcev. Prav tako nočemo, da bi se naši zaposleni izpostavljali nevarnosti za svoje zdravje."
Predsednik uprave Pomurskega sejma Janez Erjavec je nad njihovo potezo razočaran, moti ga tudi to, da združenje o svojem odhodu s sejma obvešča javnost in druge razstavljavce: "To, milo rečeno, ni poslovno. Ne poznam ozadja njihove odločitve, verjetno pa obstaja neki interes za rušenje našega sejma. Domnevno jim ne ustrezata datum in vsebina, kar težko razumem." Miler, sicer tudi direktor podjetja Mehanizacija Miler z Raven na Koroškem, poudarja, da njihov odhod nima nobene povezave s sejmom v Celju. O svoji odločitvi, da o tem obveščajo javnost, pa: "Nekateri smo razstavljavci že 30 let. Morali smo o tem obvestiti potencialne kupce, da nas ne bodo tam iskali." Kot pravi, nobenemu od članov združenja niso zapovedali, naj se sejma ne udeleži, temveč se o tem odločajo sami. Avgustovski termin Agre jim po njegovih besedah ne ustreza zaradi tega, ker tam še ne morejo predstaviti novih izdelkov za naslednjo sezono. Kot še pojasnjuje Miler, je v branži znano, da vse novosti na področju kmetijske mehanizacije najprej predstavijo na sejmu Agritechnica v Hannovru, ki je vsako leto novembra, zato pred tem sejmom bistvenih novosti ni mogoče predstaviti drugod. Trideset članov združenja skupno v Sloveniji zavzema okoli 40-odstotni tržni delež na področju prodaje kmetijske mehanizacije. V lanskem pandemičnem letu sicer njihova prodaja ni padla, so se pa po besedah Milerja soočali s težavami, ker so začeli dobavitelji dvigovati cene. Prav tako morajo nekateri prodajalci več mesecev čakati na dobavo novih strojev. "Večina ima prazna skladišča."
Agra pokriva vsa področja kmetijstva
Sami so zato sejem Agritech v Celju prvič organizirali januarja 2019, ko so privabili 20 tisoč obiskovalcev, kar je neprimerljivo z obiskom Agre. A Miler izpostavlja, da na koncu šteje le število kupcev, ki jih pridobijo zaradi sejma. "Na Agri pride veliko obiskovalcev zgolj iz radovednosti, nekateri se samo 'vesijo' po traktorjih in jih dejanski nakup niti ne zanima." A kot pravi, dokler ne bo sejemska dejavnost omogočena v normalnih razmerah, ki bi omogočala razstavljanje s primernimi stroški, na sejmih verjetno ne bodo sodelovali.
60 tisoč obiskovalcev pričakujejo na letošnji Agri
120 tisoč obiskovalcev so običajno gostili v času pred epidemijo
25 razstavljavcev kmetijske mehanizacije je uradno zaradi ukrepov odpovedalo sodelovanje
Na očitke o primernosti datuma Erjavec odgovarja, da Agra pokriva veliko širše področje od same mehanizacije: "Sejem poleg tega vključuje še kongresni del, vzorčne nasade, razstave živali in strokovna ocenjevanja. Prav tako se tam predstavljajo vse institucije, ki se ukvarjajo s kmetijstvom. Je pa res, da je kmetijska mehanizacija na sejmu najbolj dominantna, saj tudi potrebuje več razstavnega prostora kot recimo živilska industrija. Mogoče gre za pritisk na nas, sejma namreč ne moremo kar tako prestaviti, saj se moramo prilagajati tudi drugim sejmom v regiji, s katerimi se pri tem usklajujemo."
"Sejmi bodo v prihodnosti v živo ali pa jih ne bo"
Na letošnji Agri bo sodelovalo 1100 razstavljavcev iz 29 držav, ki bodo razstavljali na 50 tisoč kvadratnih metrih razstavnih površin. Sicer so podjetja, ki delujejo na področju industrije srečanj, letos ustanovila zbornico pod okriljem Gospodarske zbornice Slovenije, saj so bila razočarana nad odzivom države glede reševanja njihovih poslovnih težav, povezanih s posledicami epidemije. "Kaj drugega kot to, da smo v zakonu omenjeni kot prizadeta branža, nismo dobili. Po devetem protikoronskem zakonu smo sicer upravičeni do pokrivanja fiksnih stroškov, vendar samo, če pride do odpovedi ali zmanjšanja obsega dejavnosti zaradi ukrepov vlade. A v tem trenutku izpolnjevanje pogoja PCT ni razumljeno kot ukrep vlade, ki bi zmanjševal obseg dogodka, čeprav to zagotovo je. Prav tako bomo lahko uveljavljali izpad prihodkov, ki ga bomo letos doživeli, saj smo morali odpovedati že dva sejma, pa tudi Agra bo izvedena v omejenem obsegu," pravi Erjavec. Po optimističnem scenariju predvidevajo, da bo letošnjo Agro obiskalo do 60 tisoč obiskovalcev, sicer so jih pred epidemijo vsako leto gostili od 100 do 120 tisoč. V času epidemije so organizirali tako imenovano spletno Agro, na kateri so se lahko razstavljavci predstavili na njihovi spletni strani. Ta je sicer po besedah Erjavca imela dobro obiskanost, a sam meni, da je težko izmeriti učinkovitosti takega spletnega sejma: "Sejmi bodo v prihodnosti v živo ali pa jih ne bo."