"Nagrada Vilenica, tako kot Nobelova nagrada, sta bili podeljeni za literaturo. Za politične izjave pesnikov in pesnic, tudi članov Društva slovenskih pisateljev, ne moremo sprejemati sodb in tudi ne obsodb. In jih tudi v bodoče ne bomo," nam je odgovoril predsednik Društva slovenskih pisateljev Dušan Merc. Po intervjuju, ki ga je avtor Peter Handke dal nemškemu časniku Die Zeit, smo Društvo slovenskih pisateljev vprašali, ali nameravajo Petra Handkeja umakniti s seznama vileniških nagrajencev, tudi glede na njegove izjave, da je bila osamosvojitev Slovenije napaka – posebej ob vlogi, ki jo je v procesih osamosvojitve Slovenije igralo Društvo slovenskih pisateljev. Z zgornjim odgovorom pa je slovensko pisateljsko društvo zavrnilo tudi vprašanje, ali nameravajo skupaj z bosanskimi ali drugimi pisateljskimi združenji v regiji obsoditi nagrajevanje avtorjev, ki zanikajo mednarodno priznana hudodelstva.
Peter Handke je mednarodno literarno nagrado vilenica prejel leta 1987. V devetdesetih je pisal o vojnah na področju nekdanje Jugoslavije in leta 1996 izdal knjigo Pot k rekam, ki jo je podnaslovil Pravica za Srbijo. V njej je pojasnil svoje prepričanje, da se Srbe v balkanskih vojnah nepravično predstavlja kot agresorje. Žrtve srbskih zločinov v Sarajevu in drugod po BiH, je namignil, bi lahko bile žrtve napadov in bombardiranj, ki so jih izvedli sami nase. Morebitne srbske zločine je opravičil kot izzvane z zločini drugih, ki so se upirali srbski nadvladi.
Potem ko so švedski akademiji protestno pisala združenja svojcev žrtev in preživeli hudodelstev, ki so jih srbske sile izvršile med vojno v BiH, se je oblikovala tudi peticija, ki poziva švedsko akademijo, naj Petru Handkeju ne podeli nobelove nagrade za literaturo – zaenkrat jo je podpisalo skoraj 60 000 ljudi. Torkovo slovesnosti bodo protestno bojkotirali tudi predstavniki vlade Kosova.
Zgodovinar in avtor Peter Englund, član švedske akademije, ki podeljuje nobelove nagrade, se v torek slovesnosti ne bo udeležil prav zaradi podelitve nagrade za lietraturo Petru Handkeju. Osem dni pred podelitvijo nagrad sta odstopila tudi dva od petih zunanjih članov odbora, ki je podelil letošnjo nobelovo nagrado za literaturo. Kristoffer Leandoer je pojasnil, da odhaja, ker se spremembe po lanskem škandalu zaradi spolnih zlorab dogajajo prepočasi. Gun-Britt Sundstrom pa je svoj odhod pripisala neposredno podelitvi nagrade Petru Handkeju. Izbor letošnjega nagrajenca sporoča, da je literatura nad politiko in s tem se ne strinjam, je dejala.