Povedal je tudi, da je danes direktorje domov prek videokonference pozval k čim boljšemu informiranju stanovalcev in zaposlenih glede cepljenja. "Direktorji so na videokonferenci dobili tudi natančna navodila in odgovore na številna vprašanja s strani ministrstva za zdravje, kako se pripraviti na cepljenje in kako reševati druge zdravstvene izzive," je poudaril.
Cepivo na pot proti Sloveniji v četrtek
Tovornjak s prvo pošiljko cepiva proti covidu-19 za Slovenijo, ki sta ga razvili podjetji Pfizer in BioNTech, bo na pot iz Pfizerjeve tovarne v belgijskem Puursu proti Sloveniji krenil v četrtek, je povedala direktorica za stike z javnostjo za Slovenijo pri podjetju Pfizer Urška Lakner. V Slovenijo bo po načrtih prispela v soboto.
V prvih pošiljkah cepiva, ki jih pričakujejo tudi v drugih državah članicah EU, bo za vsako državo enaka količina cepiva, to je za vsako državo 9750 odmerkov, je povedala Laknerjeva.
V četrtek bodo na pot krenili kamioni s pošiljkami za bolj oddaljene države, kot sta denimo Slovenija in Hrvaška, zadnji pa bodo na pot šli kamioni s cepivom za najbližje države. Cilj je, da bodo do sobote vse države EU prejele prve pošiljke in da se bo lahko takoj za tem začelo cepljenje. Nekaj pošiljk za nekatere evropske države bo na pot krenilo tudi iz nemške tovarne podjetja BioNTech.
Naslednja pošiljka za Slovenijo naj bi nato v našo državo prispela že v prihodnjem tednu, v dneh od 28. do 31. decembra, natančen datum še ni znan. V drugi pošiljki bo 6825 odmerkov, je povedala Laknerjeva. Cepivo mora biti med transportom shranjeno na ustrezni nizki temperaturi, to je pri temperaturi minus 70 stopinj Celzija (plus/minus deset stopinj).
Prvo in drugo pošiljko bodo dostavili do Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana, kjer imajo pripravljeno hladilno omaro oz. zamrzovalnik za ustrezno hrambo cepiva. Od tam bo logistiko delitve cepiva po Sloveniji prevzel Nacionalni inštitut za javno zdravje.
Načrtovane so tudi že nadaljnje dobave cepiva proizvajalcev Pfizer in BioNTech za Slovenijo v januarju. "Vsak teden pričakujemo dodatne pošiljke. Zaenkrat so količine na tedenskem nivoju približno takšne, kot jih bomo letos dobili v teh dveh tednih, skupaj je to 16.575 odmerkov. To so napovedane količine na tedenskem nivoju v januarju, a se lahko še kakšna stvar spremeni," je dodala Laknerjeva.
Glede tega bodo na tedenski ravni v dogovoru z vladno skupino preverjali na eni strani, ali so takšne dobave možne s strani Pfizerja, in na drugi, ali je v državi vse pripravljeno za prevzem in nadaljnjo distribucijo cepiva, ki bo prišlo v Slovenijo, je še povedala Laknerjeva. Ob tem je pohvalila organizacijo vladne skupine, ki je po njenih besedah pripravila vse potrebno za to, da bo cepljenje steklo takoj, ko bo to mogoče.
Govorec vlade Jelko Kacin pa je dejal, da bo v prvi fazi dovolj odmerkov cepiva za cepljenje vseh stanovalcev domov za starejše, ki covida-19 še niso preboleli.
Kako bodo porabili cepivo?
Po podatkih Sledilnika za covid-19 so do torka v domovih za starejše, v katerih biva okoli 21.000 ljudi, okužbo potrdili pri skupaj 10.155 stanovalcih. V prvi pošiljki bo sicer po navedbah ministrstva za zdravje 9750 odmerkov cepiva, do konca leta pa jih bodo predvidoma prejeli še 6825. Med oskrbovanci domov za starejše jih je po podatkih ministrstva za zdravje interes za cepljenje izrazilo 60 odstotkov, ta odstotek pa je nižji med zaposlenimi v domovih.
Kot so še pojasnili, je okvirni razdelilnik pripravljen in so z njim seznanjeni zdravstveni domovi, ki bodo izvajali cepljenje v domovih za starejše. Razdelilnik sicer temelji na podatkih o številu oskrbovancev, ki so covid-19 že preboleli, ter o številu tistih, ki so v cepljenje privolili. Na ministrstvu za zdravje so še napovedali, da bodo tako porabili vsa prispela cepiva. (STA)
Poziv delodajalcem: Organizirajte kolektivni dopust
Minister je vse delodajalce v zasebnem sektorju pozval, naj nujno zmanjšajo število medsebojnih stikov povsod, kjer je to mogoče brez velikega izpada in večje škode. "Pozivamo zasebni gospodarski sektor, da za to obdobje v največji možni meri sprejmejo razpored delovnega časa, ki bo predvidel kolektivno izrabo letnega dopusta," je v imenu ministrstva dejal minister.
Delodajalce je še pozval, naj na tistih delovnih mestih, kjer kolektivnega dopusta ni mogoče organizirati, v čim večjem obsegu organizirajo delo na domu. "Saj je z vidika zagotavljanja varnosti in zdravja pri delu delavcev in za preprečevanje širjenja okužb delo na domu zelo učinkovit ukrep," je poudaril.
Nekaj sprememb pri družinski politiki
Na področju družinske politike je minister za delo naštel več novih ukrepov, ki niso vezani na epidemijo, v veljavi pa bodo od 1. januarja dalje. Enkratna pomoč ob rojstvu otroka bo znašala 350 evrov in ne več 286,72 evra. Hkrati se bo z 258 evrov na višino osnovnega zneska minimalnega dohodka - 402 evra - dvignil starševski dodatek. Ta je namenjen tistim staršem, ki pred rojstvom otroka niso zavarovani za starševsko varstvo, kot so študentje, nezaposleni, in ga prejemajo eno leto od rojstva otroka. Na 402 dva evra neto se bo dvignilo tudi materinsko, očetovsko in starševsko nadomestilo.
Javni promet bo deloval tudi med prazniki
Minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec pa je povedal, da bo v času praznikov še naprej deloval javni potniški promet. Do nadaljnjega bodo vozili avtobusi in vlaki, uporaba javnega prevoza pa je dovoljena ob upoštevanju enakih ukrepov kot do sedaj. Predvidoma še danes pa bo vlada odločila, ali bodo med prazniki delovale žičniške naprave, krožno kabinske žičnice in nihalke.