Po tragični utopitvi desetletnega otroka v reki Soči pri Solkanu sta se na dogodke z javnim pismom odzvala tudi njegova starša, ki sta zgrožena nad ravnanjem pristojnih služb. Opozorila sta, da so ju o nesreči obvestili šele pet ur po dogodku, od pokojnega sina sta se lahko poslovila šele naslednji dan, pravita pa tudi, da naj bi jima socialna služba preprečevala stik s preostalima otrokoma, ki sta bila takrat v velikem šoku. Ta dogodek zato odpira veliko vprašanj. Kaj točno se je dogajalo na tisti tragični dan? Zakaj sta starša tako dolgo čakala na prvo informacijo in kakšna je sploh vloga centra za socialno delo v takih situacijah?
Spomnimo. Nesreča se je zgodila nad starim jezom v Solkanu, ko je vodostaj Soče nenadoma narastel zaradi uravnavanja pretokov hidroelektrarne. Tok je otroka okoli 16.30 odnesel proti kajakaški progi, stekla je iskalna akcija in otroka so v strugi našli mrtvega nekaj po 18. uri. Na kraju dogodka je bil skupaj z dvema bratoma in starima staršema.
Starša so o nesreči obvestili pet ur po dogodku, od pokojnega sina sta se lahko poslovila šele naslednji dan
Zakaj so starša obvestili šele pet ur po tragediji?
Starša sta zgrožena, zakaj sta na prvo informacijo o dogodku čakala kar pet ur. Na Policijski upravi Nova Gorica so glede tega pojasnili, da je do zamika pri obveščanju staršev prišlo, ker so postopki iskanja, oživljanja in ugotavljanja identitete trajali dlje časa. Postopke ravnanja v primeru smrti pa določa pravilnik o pogojih in načinu opravljanja mrliško pregledne službe. Starša sta tudi povedala, da sta ju sinova, ki sta bila na kraju dogodka, takoj po nesreči želela poklicati, vendar naj bi jima bile to socialne delavke preprečevale. Na CSD Severna Primorska te očitke zavračajo. "Policist je na izrecno vprašanje strokovne delavke, ali so starši že obveščeni o dogodku, odgovoril, da je to naloga policije in da jo bo opravila njihova patrulja, ki bo osebno obiskala starše pogrešanega dečka. Preko telefona svojcev o tragičnih dogodkih ne obveščajo," je pojasnila direktorica CSD Severna Primorska Patricija Može.
Kjer ni reševalca, je kopanje na lastno odgovornost
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) kopanje priporoča le na površinah, kjer se spremlja kakovost vode in ki so zato vključene v državni monitoring. Takih kopališč je 48, od tega pa jih ima le 18 upravljavca, ki zagotavlja varnost in urejenost. Na uradnem kopališču morajo biti tudi reševalec iz vode, ograjene vodne površine, dostop v vodo, sanitarije in prva pomoč.
Kjer teh pogojev ni, gre za naravna kopalna območja. Takih je 30 in mednje sodi tudi Solkan, kjer je pred tednom dni utonil deček. Taka kopališča nimajo upravljavca, zato so tukaj plavalci v primeru poškodb in utopitev odgovorni sami. Na NIJZ zato svetujejo, "da plavalci upoštevajo navodila na opozorilnih tablah, da se ne kopajo pod vplivom alkohola ali v slabem zdravstvenem stanju, da pred vstopom v vodo preverijo temperaturo in primernost vstopa, pred skoki pa tudi globino".
Za psihološko pomoč je CSD zaprosil policist
Dežurni policist OKC Nova Gorica je ob 17.40 poklical strokovno delavko CSD Severna Primorska, ki je bila takrat dežurna. Obvestil jo je o tragičnem dogodku in povedal, da so svojci v velikem šoku, ter vprašal, ali lahko priskrbi psihologa, ki bi jim nudil ustrezno psihološko pomoč. Na kraj dogodka so prišle dve strokovni delavki in psihologinja. Ali je posredovanje strokovnih služb ob takih dogodkih običajna praksa, smo vprašali direktorico zavoda Patricijo Može. Ta pravi: "Interventna služba CSD posreduje v nujnih in neodložljivih primerih na podlagi obvestila policije. V tem primeru je policija vodila postopek iskanja pogrešanega otroka, zaradi česar so strokovne delavke centra, v skladu z 8. členom zakona o nalogah in pooblastilih policije (ZNPPol), ravnale po njihovih navodilih, in sicer so nudile psihološko oporo sorojencema pogrešanega fantka in starim staršem, ki so bili v veliki stiski in šoku. Dve strokovni delavki sta ostali z družino vse do prihoda staršev pogrešanega otroka."
Ob kopališču bodo postavili dodatne oznake
Ob kopališču, kjer je nedavno utonil otrok, sicer že stoji tabla, ki opozarja na nevarnost utopitve, na nenaden dvig gladine vode, da je tam kopanje na lastno odgovornost in da gre za območje brez reševalca iz vode. Kot kaže, to opozorilo na priljubljenem, sicer divjem kopališču, ki ga dnevno obišče tudi do 700 kopalcev, ne zadošča, zato bodo kmalu postavili stebričke z barvno lestvico in tako opozarjali na nenaden dvig vodostaja, je za Dnevnik pojasnil župan Nove Gorice Klemen Miklavič. Drugo leto bodo na tem odseku napeljali brv, pogovarjajo pa se tudi o možnosti zvočnih signalov, ki bi jih spuščala ob odprtju zapornic hidroelektrarne.