Na letošnjem tehnološkem dogodku, konferenci Podim, se je zbralo več kot 160 startupov iz tridesetih držav. Župan mestne občine Maribor Saša Arsenovič je v otvoritvenem nagovoru udeležencem dejal, da je cilj njegovega županstva v mesto pripeljati tuje investitorje in naložbe ter mlada inovativna podjetja. "Maribor je varno mesto, na odlični lokaciji, kar omogoča učinkovito logistiko, obkroža pa ga narava, iz katere je mogoče uživati lokalno hrano in proizvode. Ker je vse na dosegu roke, je pomemben tudi prihranek časa," je dejal župan Arsenovič in napovedal ustanovitev mednarodne šole, ki bi lahko bila dodatni motiv za prihod podjetnikov.
Dodal je še, da je naša prednost tudi izobražen in usposobljen kader, med podjetniškimi priložnostmi pa vidi spremembe na področju mobilnosti, revitalizacijo nekaterih mestnih predelov in krožno gospodarjenje. Z udeleženci konference je delil tudi osebno podjetniško izkušnjo, ko je, kot je dejal, že leta 1989 ustanovil svoje prvo podjetje. Ker takrat še ni bilo množičnega financiranja in poslovnih ekosistemov, se je zanašal na svojo idejo in na družino. "Večkrat na tej poti sem tudi padel, a se zmeraj pobral in se iz padcev vedno znova kaj naučil," je še dejal Arsenovič. Dodal je, da se je naučil, kako izgubljati v športu, in tudi to, kako ne obupati, se pobrati in iti naprej, kar naj bo vodilo tudi podjetnikom.
Hurra Studios: Mali junaki za velike zgodbe
Dvanajsta nagrada Slovenski start-up leta je šla v roke podjetja Hurra Studios, ki ustvarja Male junake, personalizirane otroške knjige, v katerih lahko naročnik določi, ime, spol in videz glavnega junaka. Hurra Studios sta ustanovila in ga vodita Mic Melanšek in Rado Daradan. V dveh letih so po prometu zrasli za 82-krat, na šestih trgih so vodilni, in sicer v Sloveniji, Italiji, Avstriji, Franciji, Nemčiji in ZDA. Pripravljajo naskok na britanski trg, načrtujejo tudi širitev v Kanado in Avstralijo. Podjetje ima sedež v Ljubljani, kjer "male junake" ustvarja več kot sto zaposlenih, z vsemi partnerji globalno pa za stranke skrbi okoli 250 ljudi. Komisija je v finalu ocenjevala še ekipe podjetij Ollo Audio, ki razvija avdiomonitoring sistem Play2me, Hopalai, ki je razvilo aplikacijo Kobi za učenje branja otrok z disleksijo, Sileo, ki je razvilo prvi fotovoltaični strešnik, kompatibilen s klasično opečnato različico strešnika, in Lake, ki je ustvarilo aplikacijo za barvanje, namenjeno uporabnikom tabličnih računalnikov iPad.
Male regije se morajo neprestano boriti na trgu
Na okrogli mizi o potencialih regije je direktorica Slovenskega podjetniškega sklada Maja Tomanič Vidovič dejala, da je dobro, da smo mala regija, ker se moramo neprestano boriti za obstanek na trgu. Kljub različnosti nas z narodi v regiji družijo skupne korenine, kar nadgrajujemo v tako imenovani ekonomiji družbe, in jih usmerjamo v kreativnost. Krisztina Toth (Startup Europe CEE in Western Balkan Network) je dodala, da je moč regije tudi v različnosti idej in moči inovativnosti 13 ekosistemov, ki jim je težko najti skupni imenovalec, zato dajejo kreativne rešitve. Tanja Sternbauer iz Female Founders Globala pa je dodala, da podjetnice izmenjujejo ideje med ustanoviteljicami startupov na globalni ravni in jih prenašajo v regijo.
Državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Aleš Cantarutti je dejal, da je Podim najbolj pomembna konferenca v tem delu Evrope in da je država prisluhnila startup ekosistemu, poenostavila zaposlovanje tujcev, pripravlja tudi možnost video indentifikacije. Po drugi strani pa v Evropi zaostajamo za ZDA v tako imenovani "scaleup" fazi, ko je treba razvoj uspešnih startupov podpreti z dodatnim kapitalom.
77
milijonov evrov ima Slovenski podjetniški sklad za vzpodbujanje startupov v naslednjih petih letih
Vse več zanimanja zasebnega kapitala
Da se za startupe zanima tudi zasebni kapital, je potrdil vlagatelj Gregor Rebolj, ki je predstavil pet milijonov evrov vredni sklad SGF II. "Ta kapital izhaja iz uspešnih slovenskih podjetniških zgodb, kot so Cosylab, Flaviar, Iconomi, Mimovrste, Outfit7 in Zemanta," je dejal Rebolj. Ko smo ga povprašali, kakšen donos s partnerji pričakujejo, je odgovoril, da se običajno od desetih naložb ena ali dve obrneta tako, da pokriješ vložek, če pa še naprej dobro delajo, pridejo tudi donosi. Konference Podim se je udeležil tudi partner sklada Fil Rouge Capital Julien Coustaury, ki bo v hrvaške startupe v prihodnje investiral kar 42 milijonov evrov. "Prijave za prvi pospeševalniški program že sprejemamo, Podim pa vidimo kot platformo za pregled dobrih naložbenih priložnosti."
Z Airmbeepom iz Maribora v svetovni tenis
Sergej Prosen, soustanovitelj in direktor podjetja Biometrika, ki razvija Airmbeep, analitično platformo za igralce tenisa, je danes predstavil naložbo madžarskega investicijskega sklada SmarWare.tech. "Prvi stik sva vzpostavila na lanski konferenci Podim, pred letošnjo pa smo sklenili dogovor, ki bo omogočil nadaljnji razvoj naše rešitve za biometrijo teniških igralcev, tehnološko pa jo je mogoče uporabiti tudi za druge športe." Prosen je še dejal, da so za Airmbeep zanimajo tudi na ameriških kolidžih, kjer testirajo uporabo, predstavnike pa imajo še v Združenih arabskih emiratih, Maleziji in Hongkongu, v dogovorih so tudi z rusko teniško zvezo. "Z Airmbeepom merimo obremenitev igralca, hitrost zapestja, moč udarcev, srčne frekvence in spremljamo tudi teniška statistiko." Za zdaj sta v podjetju zaposlena dva, sodelujejo pa z različnimi domačimi in tujimi strokovnjaki.