Matija Goljar je znano in uveljavljeno ime v (slovenskem) podjetništvu. Je podjetniški mentor (ima podjetje Ustvarjalnik s sedežem v Šoštanju, ta pa je lastnik podjetja Ustvarjalnikov peskovnik v Murski Soboti) in član socialnega podjetja Društvo U-mentor. Pred kratkim je voditeljica in novinarka Maja Furman ob Goljarju na Večerovem podjetniškem dogodku gostila tudi Tjašo Ban, soustanoviteljico podjetja Protocamel, ki zagotavlja zdravo in uravnoteženo prehrano (dirkalnih) kamel, ter katere mentor je bil na začetku podjetniške poti prav Matija Goljar, ki ima izkušnje tudi z ustanavljanjem svojih podjetij. Največji del slovenske javnosti pa ga pozna kot voditelja odmevne in precej gledane TV-oddaje Štartaj Slovenija, kjer iščejo nove uspešne podjetnike, katerih izdelki nato najdejo pot na Sparove trgovske police.
Ko Arabcem prodajaš hrano za kamele
"Slovenija verjetno ni podjetniško najbolj prijazna država, je tudi precej papirologije, toda po drugi strani imajo sedanje generacije najboljše možnosti za uspeh in ne nazadnje je podjetniško okolje za vse enako. To, da smo relativno majhna država, je kvečjemu prednost, saj smo bolj prilagodljivi, se hitreje obrnemo in ne nazadnje moramo iti čez naše državne meje, medtem ko lahko nekdo v New Yorku, kjer živi več milijonov ljudi, prodaja v razdalji nekaj kilometrov," uvodoma pove Matija Goljar in pripomni, da je Slovenija država priložnosti, a priložnost si ustvari vsak sam.
S tem se strinja Tjaša Ban, ki je študirala pedagogiko in katere cilj je bil končati doktorski študij, sedaj pa arabskim državam s svojim podjetjem Protocamel prodaja hrano za dirkalne kamele, in to iz Slovenije, ki premore vsega šest kamel. Podjetniška ideja se jima je s prijateljico in soustanoviteljico podjetja Protocamel Patricijo Kragelj porodila ob obisku ene od arabskih dežel, ko sta videli, kako nekaj dni pred dirko hranijo kamele s sladkorjem, kar je tako kot bi tekaču pred nastopom dajal piti energijske pijače. Ob tem pa imajo kamele, kar sta ugotovili precej kasneje, kot stalne prežvekovalke težave še zaradi acidoze ali zakisanosti telesa. Večkrat sta obiskali sejem v Dubaju in sedaj imata vizijo, da njuna hrana za kamele, ki jo trenutno izdelujejo v Italiji, postane zlati standard na področju prehrane dirkalnih kamel. Za pripravo ustrezne hrane sta se povezali z veterinarjem in nutriconistom, Slovencem, ki živi in dela na Nizozemskem.
Na svoji podjetniški poti vztrajajmo tako dolgo, da nam uspe
Podjetnik je detektiv
Pred približno osmimi leti, ko je Matija Goljar stopal na svojo pravo podjetniško pot, je vladala gospodarska kriza in Goljar se spominja, da so sošolci po večini obupavali, kaj bodo počeli v življenju. Sam je po naravi optimist in ta negativizem mu ni blizu. Že res, pravi, da podjetništvo v našem okolju ni najbolj domače, a najboljša začetna pot za podjetništvo je, da skušaš nekaj iz svojega hobija spremeniti v pravi posel. "Moja želja skozi podjetniško mentorstvo ni bila, da bi naredili kapitaliste, ampak priti do točke, ko lahko nekaj proda(ja)š. Predvsem pa, da dobimo podjetne in samozavestne ljudi. Iz takšnega razmišljanja je nastal projekt Štartaj Slovenija," spomni. Doda pa, da ni tako, da bi imeli idejo za milijon evrov, ki se bo sama od sebe čudežno razvila. Ne, to je le vizija, za katero je treba trdo garati. A to ne pomeni, da se za desetletje zapremo v garažo in iščemo svoj popolni izdelek, ker tega ni. "Podjetnik je neke vrste detektiv. Zazna problem, ki ga nihče ne zna rešiti. Gre za poslovno priložnost in ne toliko za produkt. Ti si šef svojega podjetja in lahko sproti, glede na pričakovanja in želje kupcev, izdelek spreminjaš. Podjetnik že mora biti pameten, a ne sme preveč akademsko razmišljati o popolnem izdelku, temveč mu morajo kupci povedati, kaj potrebuje trg," meni.
DOBRODELNA AKCIJA
K sodelovanju vabljeni tako posamezniki kot podjetja
Majhne ali velike pozornosti, ki bodo zagotovo pričarale velike nasmehe, lahko do konca marca podarite tako, da na 1919 pošljete SMS-sporočilo s ključno besedo ZENSKE5 in prispevate pet evrov. Denar lahko nakažete tudi na TRR z naslovom Socialna zbornica Slovenije, Sekcija za varne hiše, materinske domove in sorodne organizacije v Sloveniji, Ukmarjeva ulica 2, 1000 Ljubljana, IBAN SI 56 0201 0001 8187 078, Ljubljanska banka, sklic: SI 00 110. V Mercatorjvih in Sparovih trgovinah po Sloveniji lahko donirate tudi higienske potrebščine, trajna živila, igrače, družabne igre …
Akcijo je podprla Generali zavarovalnica.
Več si lahko preberete na naši spletni strani www.meseczensk.com.