Boštjan Poklukar si namreč želi izboljšati komunikacijo med policijo in šolami, da se zagotovi varnost na tem področju. Po kritikah predstavnikov državnega sveta in opozicije je na matičnem odboru DZ, da si ravnatelji s takšnim pismom, kot so ga prejeli od policije, ne morejo pomagati, je napovedal ukrepe na tem področju.
Državni sekretarki na notranjem ministrstvu Helgi Dobrin je v torek dal navodilo, naj na to temo stopi v stik s kolegico na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje. Kritike je zavrnil z besedami, da "smo po bitki vsi generali", policija pa po streljanju v šolah v Beogradu, Pragi in na Finskem deluje v spremenjenem kontekstu. Obvestilo ravnateljem in odziv policije se mu zdita primerna.
Se pa strinja, da je treba komunikacijske protokole nekoliko izboljšati, da se ne bo ob vsaki grožnji pred šole postavljalo varnostnikov in po nepotrebnem vznemirjalo javnosti.
Direktor uprave kriminalistične policije Damjan Petrič je pojasnil, da policija težko postavi enotni vzorec, kaj naj sporoča, saj imajo šole v lokalnih skupnostih različno senzibilnost do varnost in živijo drugačno varnostno kulturo. Predvideva, da torkova grožnja ne bo edini primer, vendar policijski sistem vsako grožnjo obravnava resno, tudi če je podana v virtualnem svetu.
Meni pa, da policija in ostale institucije potrebujejo večje pravne podlage za ustrezno ukrepanje. Zakon namreč "niso predvideli takšne okoliščine, ki se lahko pojavlja nekje na spletu," je bil jasen Petrič.
Poslanec SDS Žan Mahnič se je strinjal s Poklukarjem, da je po bitki lahko biti general, saj meni, da v takšnem primeru noben ukrep ni pretiran. Kritiziral pa je izjavo policije, da v primeru grožnje na spletu niso zaznali kaznivega dejanja, saj da je sprožila "preplah po celi državi".
Policija okrepila prisotnost okoli šol
Spomnil je na primer iz Krope, ko je posameznik na črnem trgu naročil orožje iz ZDA, takrat je po njegovih besedah policijsko preiskavo ovirala državna tožilka, ker naj ne bi šlo za kaznivo dejanje.
Med šolniki, starši in učenci je sicer ta teden završalo po obvestilu policije, da so zaradi spletne objave z grožnjo napada šole pozvali k previdnostnim ukrepom. Šole so uvedle različne ukrepe, ministrstvo jim je na pomoč priskočilo z nasveti. Policija je povečala prisotnost okoli šol.
Na odboru za notranje zadeve sicer razpravljajo o resoluciji o nacionalnem programu preprečevanja in zatiranja kriminalitete za obdobje 2024-2028.