Naš bralec, ki ima 1160 evrov pokojnine in mu Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) že med letom od pokojnine obračunava akontacijo dohodnine, je moral lani doplačati deset evrov, letos pa 16 evrov dohodnine. "Ne gre sicer za velik znesek, a vendarle, zakaj Zpiz točno ne izračuna akontacije dohodnine na pokojnino in letni dodatek," se sprašuje. Zneska ni poravnal, aprila je napisal pritožbo, a Zpiz mu je v odgovoru pojasnil, kako mu je med letom obračunal akontacijo dohodnine, in mu svetoval, da naj se za vsa dodatna pojasnila obrne na Furs. Ker dohodnine ni doplačal v določenem roku, je septembra dobil opomin in položnico za 27 evrov.
Večina slovenskih pokojnin ni obdavčena
Večina slovenskih pokojnin sicer ni obdavčena, akontacijo dohodnine med letom plačujejo le tisti, ki imajo pokojnino višjo od 1095 evrov. Pri Zpizu pojasnjujejo, da akontacijo dohodnine med letom od pokojnine odtegnejo 54.513 upokojencem. Pri obračunu akontacije dohodnine pa v skladu z zakonom upoštevajo splošno olajšavo 275,22 evra in pokojninske olajšave. V primeru našega bralca je bila upoštevana le splošna olajšava, vzdrževanih članov ni prijavil, prav tako tudi ni upravičen do olajšave za invalide s stoodstotno telesno okvaro in seniorske olajšave po 65. letu starosti, ki je bila zaradi varčevanja pred leti ukinjena za vse. Med letom so mu tako vsak mesec od pokojnine odšteli 8,81 evra akontacije dohodnine in je dobival toliko nižjo pokojnino, torej 1151 evrov.
54.513 upokojencem Zpiz mesečno od pokojnine odtegne akontacijo dohodnine
0,01 evra je najnižja mesečna akontacija dohodnine
370,90 evra je najvišja mesečna akontacija dohodnine
27.196 upokojenih v Sloveniji prejema tudi rento iz drugega stebra
1,2 milijona evrov akontacije dohodnine je bilo odtegnjenih za dodatne rente
Polovica dodatne rente se konec leta prišteje
Dohodnino pa morajo doplačati tudi upokojenci z nižjimi pokojninami, če ob pokojnini Zpiza dobivajo še rento iz dodatnega pokojninskega zavarovanja. Upokojenec, ki dobiva od Zpiza denimo 650 evrov pokojnine in ob tem še 45 evrov dodatne rente, bo moral od 540 evrov dodatne letne rente doplačati 8,30 evra dohodnine. Renta iz drugega pokojninskega stebra namreč ni oproščena plačila dohodnine, povedano natančneje, polovica rente je oproščena dohodnine, polovica pa se prišteje skupnim dohodkom v celem letu, od katerih se obračuna dohodnina. Od dodatne rente, ki je nižja od 160 evrov na mesec, med letom pokojninske družbe in skladi, ki te rente izplačujejo, ne odtegnejo akontacije dohodnine, a navkljub temu se pol te rente, 80 evrov na mesec (letno 960 evrov) konec leta prišteje k drugim prihodkom in se od nje plača dohodnina. Tisti, ki pa dobivajo višje dodatne rente, prav tako že med letom mesečno plačujejo akontacijo dohodnine oziroma jim jo odtrgajo od dodatnih rent. Lani je pokojninske rente iz drugega stebra prejemalo 27.196 upokojenih, od izplačanih rent pa je bilo odtegnjeno 1,2 milijona evrov akontacije dohodnine.
Finančno ministrstvo: Renta ni preveč obdavčena
Temu pa niso najbolj naklonjeni na ministrstvu za finance. Menijo, da je sistem obdavčitve dohodka iz naslova pokojninskih rent ustrezen, saj so davčne olajšave že predvidene. Premije za dodatno pokojninsko zavarovanje, ki jih za delavca plačuje delodajalec, se delavcu ne prištejejo v davčno osnovo, torej so neobdavčene, podjetje pa si lahko s plačanimi premijami zniža davčno osnovo za davek na dobiček. Če premije vplača delavec sam, se mu za vplačani znesek zniža dohodninska osnova. Poleg tega se od dohodkov pokojninskih skladov ne plačuje davek na dobiček, od vplačanih premij, ki jih plača delodajalec, pa ni treba plačati prispevkov. Poleg tega je renta polovično oproščena dohodnine, enkratno izplačilo privarčevanega zneska pa ne.
V novi pokojninski reformi bi bilo smiselno celotno rento razbremeniti dohodnine, saj bi to dalo jasen signal države, da spodbuja to obliko varčevanja