Poročilo: Slovenija pod Janševo vlado nazadovala med države z zoženim civilnodružbenim prostorom

M.R.
09.12.2020 10:50
Slovenija se glede na mednarodni raziskovalni projekt nevladnih organizacij uvršča med države z zoženim stanjem civilnodružbenega prostora, razlog pa je delovanje vlade, ki jo vodi Janez Janša.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Predsednik vlade Janez Janša
STA

Raziskovalni projekt monitor Civicus, ki ocenjuje in spremlja spoštovanje temeljnih svoboščin v skoraj vseh državah sveta, je v svojem zadnjem poročilu Sloveniji znižal oceno. Kot razlog navaja omejevanje delovanja civilne družbe pod vlado Janeza Janše. Slovenija je zdaj na monitorju ocenjena kot država z zoženim civilnodružbenim prostorom, medtem ko je bil pred tem odprt. 

Civicus izpostavlja zatiranje medijskih svoboščin, vključno z grožnjami novinarjem in neodvisnim medijem, poročajo o zaskrbljujočih napadih na civilnodružbene organizacije in skupine, ki se ukvarjajo s kulturo, človekovimi pravicami, svobodo medijev in okoljem. V poročilu omenjajo kolesarske proteste v Ljubljani od marca 2020 vsak teden kot odgovor na vladno represijo.

V poročilu je izražena tudi zaskrbljenost zaradi poseganja v neodvisnost medijev in slabšanja razmer za novinarje. Pri tem piše, da posamezniki, ki so blizu madžarskemu premierju Viktorju Orbanu, sicer Janševemu tesnemu zavezniku, financirajo medije, kot so Nova24 TV, Nova24 na spletu in Planet TV. 

V poročilu je tudi omenjeno, da skuša vlada izrabiti epidemijo koronavirusa kot izgovor za omejevanje civilne družbe, s tem da jim zmanjšuje financiranje, hkrati pa postavlja nove omejitve. Izrecno je omenjenih 18 nevladnih organizacij z Metelkove, ki jim grozi, da bodo ostale brez prostorov. 

"Zelo dolgo časa je bila Slovenija edina država srednjevzhodne Evrope, ki je spoštovala človekove pravice in civilno družbo. Na žalost pa se je to spremenilo marca, ko je na oblast prišla vlada Janeza Janše. Od takrat so novinarji in nevladniki v Sloveniji redna tarča blatenja in osebnih napadov," v poročilu citirajo Gorana Forbicija, direktorja Centra za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij (Cnvos). 

Ob tem pa Civicus še ugotavlja, da Slovenija ni edina država v Evropi, ki skuša omejevati civilno družbo. Podobno se dogaja tudi na Madžarskem, Poljskem in v Srbiji, "kjer avtoritarni voditelji krčijo svoboščine pod pretvezo covida-19", so še zapisali.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta