Poslancema SDS Mahniču in Magyarju prenehalo članstvo v preiskovalni komisiji. Kaj je razlog?

STA, A.L.
19.10.2022 14:09

Predsednica preiskovalne komisije DZ glede sumov nezakonitega financiranja političnih strank Mojca Šetinc Pašek je na novinarski konferenci povedala, da je komisija sprejela svoj prvi dokazni sklep.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

Ob tem so sklenili med priče imenovati še poslanca SDS Žana Mahniča in Janeza Magyarja, ki jima je tako prenehalo članstvo v komisiji.

Šetinc Pašek je povedala, da se je komisiji na podlagi pridobljene dokumentacije izrisal sum, da naj bi v času kampanje za volitve v DZ nekatera občinska podjetja iz občin, ki jih vodijo župani iz vrst SDS, načrtno financirala podjetja, ki so predmet preiskave.

Zato je preiskovalna komisija občine, občinska podjetja in druge državne organe prosila za pogodbe, povezane s temi posli. Ob tem sumijo, da so občine financirale politično kampanjo konkretne stranke, zato so za pričo povabili še enega župana in direktorja enega od občinskih podjetij, ki je bil tudi na listi te stranke, je dejala Šetinc Paškek.

Med priče je preiskovalna komisija imenovala tudi Magyarja, saj je bil v času letošnjih državnozborski volitev župan občine Lendava. Občina je v tem času tudi nakazovala sredstva podjetju Nova obzorja, je opozorila predsednica preiskovalne komisije. Magyar in njegov poslanski kolega Žan Mahnič sta bila oba člana preiskovalne komisije, s tem ko sta bila danes imenovana med priče, sta bila iz dela preiskovalne komisije izločena.

"Takoj ko bodo to storili, bomo mi prispevali svoje podpise"

O tem bo Šetinc Paškek obvestila DZ in poslanski skupini SDS predlagala, naj preiskovalno komisijo dopolni s člani, ki niso v konfliktu interesov, kot ga določa 3. člen zakona o parlamentarni preiskovalni komisiji. Dodala je, da je člane že na ustanovni seji preiskovalne komisije pozvala, naj se izjasnijo, ali so v kakršnemkoli konfliktu interesov s temeljem preiskave in ali bi lahko bili imenovani za priče.

Kot je še povedala, je trenutno najbolj v ospredju financiranje stranke SDS, če pa se bo izkazalo, da so v sumljive načine financiranja vpete tudi drugi stranke, se bo preiskava razširila še nanje. Šetinc Pašek ob tem meni, da je je financiranje strank zakonsko slabo urejeno, "da so se politične stranke primorane na tak čuden način financirati". Kot pravi, je cilj preiskovalne komisije na koncu spremeniti zakonodajo.

Član preiskovalne komisije iz kvote NSi Aleksander Reberšek je kritiziral glasovanje koalicijske večine na preiskovalni komisiji, na podlagi katerega sta bila dva njena člana s sklepom imenovana za priči. "Smo mnenja, da gre za nedemokratično rešitev, kateri sem tudi sam osebno nasprotoval," je dejal Reberšek.

Na naslednji seji poslanske skupine NSi bo zato predlagal, da iz preiskovalne komisije izstopijo. Ob tem je Reberšek nakazal, da bi NSi lahko dodala poslanske podpise stranki SDS za ustanovitev nove preiskovalne komisije. Vendar to pogojuje s tem, da SDS imenuje svoje člane v komisijo za nadzor javnih financ in v komisijo za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb. "Takoj ko bodo to storili, bomo mi prispevali svoje podpise," je sklenil Reberšek.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta