Poslovanje Mercatorja: Prek pol milijarde evrov prihodkov v četrt leta

Srečko Klapš Srečko Klapš
29.05.2020 06:15

Pod črto zabeležili tudi dober milijon evrov čistega dobička. Medtem je prodaja na drobno slovenskih trgovskih družb v Sloveniji padla za četrtino, samo z živili pa za dobrih pet odstotkov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
K dobičkonosnemu poslovanju Mercatorja so pripomogli tudi nakupi zalog v času negotovosti ob izbruhu koronavirusa. 
Robert Balen

Skupina Mercator je še pred začetkom včerajšnjega trgovanja na Ljubljanski borzi objavila poslovne številke za prvo letošnje četrtletje, v katerem so prihodke od prodaje zvišali za 10,8 odstotka in so znašali dobrih 530 milijonov evrov. V prvih treh mesecih so beležili za dobrih 14 odstotkov višje prihodke od prodaje v dejavnosti trgovine na drobno. Skupina Mercator je v prvem četrtletju ustvarila 1,1 milijona evrov čistega dobička, kar je za 4,8 milijona evrov več kot v enakem obdobju preteklega leta. Družba Poslovni sistem Mercator je kot največja družba v skupini v primerjavi z enakim obdobjem lani beležila 10,3-odstotno rast prihodkov, ki so dosegli 305,9 milijona evrov. Čisti dobiček je povečala za 36 odstotkov na 1,73 milijona evrov. Število zaposlenih so v skupini znižali za dvesto na 20.042.

Največja rast v Bosni in Hercegovini

Predsednik Mercatorjeve uprave Tomislav Čizmić je ob tem poudaril: "Pozitivni trendi poslovanja, tako na ravni prihodkov in poslovnega izida, so rezultat uspešnega izvajanja poslovne strategije operativnega načrta za učinkovito poslovanje na vseh trgih delovanja Skupine. Pravočasna in odgovorna priprava na spremenjene razmere v času razglasitve epidemije pa je Skupini Mercator omogočila nadaljevanje pozitivnih trendov poslovanja."

V pričakovanju Fortenove Grupe

Skupina Mercator je ne glede na delovanje v času krize koronavirusa nadaljevala vse aktivnosti, ki so pomembne za dolgoročni razvoj Skupine, pri čemer, kot so zapisali, je v ospredju nadaljevanje projekta izgradnje novega logističnega centra v Ljubljani: ​"Izkazuje se, da je kompetenca trgovine za upravljanje z različnimi tehnološkimi, komunikacijskimi in prodajnimi kanali postala ključna sestavina uspeha. To je ena najbolj pomembnih ugotovitev, ki jih je potrdila kriza," še meni Čizmić, ki tudi s tem potrjuje, da so v Mercatorju kljub krizi v prvem četrtletju dobro poslovali tudi na račun zalog, ki so si jih takrat doma ustvarjali njihovi kupci.
V Mercatorju si želijo tudi stabilnega lastnika, ki bi podpiral rast družbe tudi v prihodnje, zato stavijo tudi na uspešno dokončanje postopka prenosa delnic Mercatorja na Fortenovo Grupo. Spomnimo, da je Agencija za varstvo konkurence januarja letos začasno zasegla delnice Mercatorja v lasti Agrokorja zaradi nepriglasitve koncentracije ob prevzemu Costelle. Šestmesečni zaseg se sicer izteče v začetku junija, a je glede na to, da vmes ni bilo bistvenih sprememb, pričakovati, da bo AVK zaseg podaljšala.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.