Pred ljubljansko mestno hišo je zaživela nova rekreacijska akcija Kolesarimo.Skupaj. Organizirajo jo Kolesarska zveza Slovenija in Fundacija Neurotrust, ob podpori Olimpijskega komiteja Slovenije. Akcija, v okviru katere lahko kolesari prav vsak v okviru svojih zmožnosti in interesa, bo potekala do 31. julija letos. Občasno se ji bodo priključili številni dogodki, eden prvih je Ljubljana na kolesu.
V akciji Kolesarimo.Skupaj lahko udeleženci kolesarijo na svoji poljubni izbrani trasi, bodisi v okolici svojega doma bodisi na svoji najljubši kolesarski poti, lahko tudi na svojem sobnem kolesu. Za sodelovanje ni potrebno plačati prijavnine, s prijavo na spletni strani pa si udeleženci zagotovijo sodelovanje v nagradni igri. Predsednik kolesarske zveze Slovenije Tomaž Grm je povedal, da je osnovni cilj akcije vzpodbuditi h kolesarjenju čim več ljudi, na čim več različnih načinov kolesarjenja. "Vsi vemo, da je v zadnjem obdobju kolesarstvo v porastu in velikokrat me vprašajo, ali smo postali kolesarska velesila. Jaz že več let trdim, da smo kolesarska država, morda res še nismo bili izpostavljeni na kakšnem zemljevidu, a vsako leto nas kolesari več." Grm prizna, da je nad kolesarskimi podvigi Slovencev navdušen.
Brinina skrinjica in ambasadorji akcije
Akcijo so že na začetku podprli naši vrhunski cestni kolesarji, med njimi Tadej Pogačar in Urša Pintar, priključujejo pa se ji aktivni in nekdanji vrhunski športniki različnih panog: Anamarija Lampič, Klemen Bauer, Filip Flisar, Robert Kranjec in Martin Hvastja. Predstavnica fundacije Neurotrust Taja Šimonka je še posebej izpostavila sodelovanje z nekdanjim parakolesarjem in udeležencem paraolimpijskih iger Primožem Jeraličem in z mlado parakolesarko Brino Rogelj. "Prav Brina je zgled našemu dobrodelnemu delu akcije in je lep primer, kako lahko starši z dobrim vplivom in spodbujanjem tudi otroku s posebnimi potrebami omogočijo vključevanje v šport, na ravni sovrstnikov in družine. Tekom akcije bomo preko sms-donacij zbirali sredstva in spodbujali gibalno ovirane, da se udejstvujejo v športu. Vsa sredstva, ki jih bomo nabirali, se bodo stekala v tako imenovano Brinino skrinjico," je še povedala Taja Šimonka in dodala, da bodo ob koncu akcije zbrana sredstva podarili izbrani mladi osebi in ji tako pomagali uresničiti zastavljene cilje.
Vedno, ko vremenske razmere to dopuščajo, je kolo primerno prevozno sredstvo za vsakodnevni prevoz - na delo, v šolo, po opravkih.
Era prevlade avtomobilov se končuje
O urbanem kolesarjenju je spregovoril tudi častni pokrovitelj dogodka Ljubljana na kolesu, profesor Janez Koželj, podžupan mestne občine Ljubljana. "Obdobje prevlade avtomobilov se bržkone končuje. Ljubljana je še vedno sicer avtomobilsko mesto in Slovenija avtomobilska država, a prihaja čas, ko se kolesarstvo ne bo več mukoma prilagajalo avtomobilom, ampak obratno. Kolesarjenje je mobilnost prihodnosti in v mestih edina prava zamenjava za osebni avto, sploh v povezavi z javnim prevozom. Na kolesu smo običajno sami, malokdaj v dvoje, vendarle kolesarimo skupaj." Koželj je tudi spomnil, da se vsak dan v Ljubljano pripelje med 110 in 120 tisoč avtomobilov, kar je nepredstavljiv pritisk na mesto in okolje.
Dogodek Ljubljana na kolesu, ki se bo odvijal v sklopu akcije Kolesarimo.skupaj, je umeščen med projekte programa Razgibajmo Ljubljano, ta pa že deset let skrbi za športno vadbo vseh generacij. Tokrat se bodo med 27. majem in 3. junijem združili društva, klubi in vseh sedemnajst četrtnih skupnosti prestolnice, v želji po vključitvi čim večjega števila Ljubljančanov v športno udejstvovanje in za popularizacijo urbanega kolesarjenja. "Vedno, ko vremenske razmere to dopuščajo, je kolo primerno prevozno sredstvo za vsakodnevni prevoz - na delo, v šolo, po opravkih. Ljubljana s svojo velikostjo in zgrajeno kolesarsko infrastrukturo to v veliki meri omogoča na urejen in varen način," so na sredino sončno opoldne še poudarili na predstavitvi akcije Kolesarimo.Skupaj.