Pravna mreža: Država naj od bivših ministrov zahteva vračilo nadomestila za neporabljen dopust, ker jim ne pripada

Va
16.08.2022 15:38

Za izplačila tik pred koncem mandata po oceni Pravne mreže za varstvo demokracije ni bilo pravne podlage, komisija vlade je uporabila napačen zakon, bivši ministri pa so na ta način prejeli plačilo, ki jim ne pripada.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Jože Podgoršek in Zdravko Počivalšek, v ozadju Vinko Gorenak in Aleš Hojs.
Vlada RS

Pravna mreža za varstvo demokracije vlado poziva, naj v imenu države zoper ministre prejšnje vlade pod vodstvom Janeza Janše, ki jim je vladna komisija za administrativne zadeve in imenovanja tik pred koncem mandata skoraj vsem izdala odločbe, po katerih so bili upravičeni do visokih zneskov "odškodnine" za neizkoriščen dopust v zadnjih dveh letih, generalno zaradi posebnih okoliščin covidske epidemije, vloži tožbe za ugotovitev ničnosti odločbe o neizrabljenem dopustu. Računsko sodišče pa naj opravi revizijo vseh postopkov spornega izplačila denarnega nadomestila. Pravna mreža obenem urad za nadzor proračuna poziva, naj uvede inšpekcijski postopek zoper ravnanje vladne komisije, ki je izdala odločbe.

Janševa vlada si je za neizkoriščen dopust izplačala visoke zneske. Rekorderja Počivalšek in Kustec, kaj pa ostali?

Po oceni Pravne mreže so odločbe, ki jih je julija razkrila Mladina, vsaj za izplačila ministrom nezakonite, do teh izplačil pa je prišlo prvič, zato je nujno, da se o pravilnosti oblastnih ravnanj izrečejo neodvisni organi. Problematično je že to, ocenjujejo, da je komisija kot pravno podlago za izplačila navedla zakon o delovnih razmerjih, ki določa, da delavec in delodajalec lahko ob prenehanju delovnega razmerja skleneta sporazum o denarnem nadomestilu za neizrabljen letni dopust. Takšno pravno utemeljevanje pa da je napačno, saj se ta zakon za pravni položaj ministrov v tem primeru ne uporablja.

Fotografija je simbolična
STA

Ministri - tako kot tudi poslanci - niso v klasičnem delovnem razmerju, ampak po prisegi nastopijo funkcijo. Smiselno bi torej bilo treba uporabiti zakon o poslancih, tam pa ni pravil o postopku sklepanja pogodbe o zaposlitvi, pravil o obveznostih v času trajanja mandata oz. funkcije (npr. upoštevanje delodajalčevih navodil, prepoved konkurence), pravil o posebnih oblikah izvrševanja mandata oz. funkcije (npr. za krajši delovni čas), pravil o redni ali izredni odpovedi niti pravil o varstvu posebnih kategorij delavcev. Obenem pa zakon o poslancih celovito ureja pravico do dopusta, zato pravna praznina v tem primeru ne obstaja in je torej ni treba zapolnjevati z analogno uporabo zakona o delovnih razmerjih. Pri tem je pomembno tudi, da zakon o poslancih našteva osebne prejemke in pravice po prenehanju mandata, med njimi pa ni nadomestila za neizrabljen dopust, poudarjajo pri Pravni mreži za varstvo demokracije. Ministri, poudarjajo, niso upravičeni do izplačil denarnih nadomestil za neizrabljeni dopust, kar pomeni, da so odločbe nične. Bivši ministri, tako Pravna mreža, so prejeli plačilo, ki jim ne pripada. Država, ki je na podlagi nične odločbe že izpolnila svojo obveznost, pa je izpolnila nekaj, česar ni bila dolžna, zato ima pravico zahtevati to nazaj.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta