Ksenija Klampfer je zdaj generalna sekretarka na ministrstvu, ki ga po odstopu Emilije Stojmenove Duh konec septembra začasno vodi finančni minister Klemen Boštjančič. V vladi Marjana Šarca pa je vodila ministrstvo za delo.
"Je na neki način oseba, ki pozna določen resor in je že opravljala funkcijo ministrice," je o kandidatki dejal Arčon.
Ksenija Klampfer se je rodila leta 1976. Po končani osnovni šoli je obiskovala Prvo gimnazijo v Celju, nato pa se je vpisala na študij prava na mariborski Pravni fakulteti in postala magistrica s področja evropskega upravnega prava. Opravila je tudi pravniški državni izpit.
Preden je leta 2018 postala ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti v Šarčevi vladi, je bila med drugim načelnica Upravne enote Maribor in državna sekretarka na ministrstvu za javno upravo. Pred dnevi se je prijavila tudi na razpis za generalnega direktorja Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije.
V SD in Levici zadovoljni
V SD so informacijo o kandidatki za ministrico sprejeli pozitivno, je po koalicijskem srečanju povedala namestnica vodje poslancev SD Meira Hot. Ocenjujejo, da je primerna kandidatka. Je generalna sekretarka na ministrstvu za digitalno preobrazbo, "slišimo, da uživa tudi podporo med strokovnimi službami in sodelavci", je povedala Hot. Predlog za imenovanje Klampferjeve na ministrsko mesto pričakujejo že na decembrski redni seji.
Tudi vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec je po koalicijskem srečanju menil, da je Klampfer dobra izbira. Ne le da je že bila ministrica v času Šarčeve vlade, ampak je kot generalna sekretarka zadnji dobri dve leti in pol delala na ministrstvu za digitalno preobrazbo. Verjame, da zato že pozna ustroj ministrstva, s svojimi preteklimi izkušnjami ministrice pa se bo tudi politično znašla na ministrski funkciji.
Stojmenova Duh je odstopila pod težo kritik in afer. Šlo je za sporni nakup računalnikov, nanjo so leteli tudi očitki o odsotnosti rezultatov in na račun vodenja ministrstva. Njeno usodo pa je zapečatila afera modre luči, ko naj bi bila po napačni uporabi modrih luči službenega avtomobila v tujini poskušala intervenirati, da bi se na ministrstvu izognili plačilu kazni.